Oboljeli od multiplog mijeloma u BiH životno su ugroženi zbog humanitarne krize
Lijekovi koji se najčešće prepisuju pacijentima za liječenje MM su bortezominb i lenalidomid. Iako se oni nalaze na listi lijekova fonda solidarnosti FBiH pacijenti ih, tvrdi Strojil, sami nabavljaju i sami snose troškove nabavke.
"Multipli mijelom (MM) je zloćudna bolest krvi, odnosno zloćudno bujanje plazma stanica u koštanoj srži koje dovodi do razaranja kosti, prestanka rada bubrega i podložnosti infekcijama. Ova bolest je neizlječiva, a sa odgovarajućom terapijom ona se drži pod kontrolom. Bolest se liječi u linijama u kojima se koriste kombinacije najčešće tri lijeka različitog mehanizma djelovanja", pojašnjava.
Mlađi oboljeli i oboljeli u dobrom fizičkom stanju nakon četiri do šest ciklusa liječenja, nastavlja, idu na transplantaciju matičnih ćelija. Kada se bolest vrati potebno je imati na raspolaganju druge kombinacije lijekova.
"U posljendjih 20 godina MM se zahvajujući bortezomibu, talidomidu i lenalidomidu te novijim lijekovima kao što su pomalidomid, iksazomib i daratumumab izuzetno uspješno liječi u svijetu. Lijek bortezomib se nabavlja iz Hrvatske i to uz veliku pomoć Udruženja Mijelom CRO, tako što se preko njih naručuje, a onda svako u svom angažmanu te lijekove podiže iz samo određenih apoteka u Hrvatskoj", priča Strojil.
Najčešće su to, kaže, apoteke u Slavonskom Brodu, Metkoviću i Zagrebu.
"Cijena bortezomiba u Hrvatskoj je 600 HRK (80 EUR) dok je isti taj lijek u BIH preko 10 puta skuplji. Važno je napomenuti da se u bolnicama u Hrvatskoj lijek nabavlja tenderom i košta 25 KM", govori Strojil.
Lijek lenalidomid pacijenti iz BiH, kako kaže, nabavljaju iz Indije i to različitim kanalima, preko prijatelja, poznanika i rodbine. Put lenalidomida do BiH traje duže vremena i to uglavnom preko više posrednika koji lijek donose do nekog većeg evropskog centra da bi se odatle transportovao u BiH.
"Generički lijek lenalidomid u Hrvatskoj je posljednja dva mjeseca dostupan i našim pacijentima također uz pomoć Udruženja MIjelom CRO po cijeni od pet hiljada kuna. Lijek se naručuje preko Mijelom CRO, nakon čega svako u svom angažmanu te lijekove kupuje iz samo određenih apoteka u Hrvatskoj", pojašnjava Strojil.
Posebna je situacija, dodaje, s lijekom talidomidom koji se samo nekim pacijentima daje, najčešće pacijentima koji ne mogu ići na transplantaciju.
"Isti ovaj lijek se može kupiti u Hrvatskoj po 1150 kuna, ali prolazi rigoroznu proceduru koja zahtjeva potpise hrvatskog ljekara, apotekara i samog oboljelog te hrvatski privatni recept. Ovaj lijek hrvatsko i makedonsko zdravstvo nabavljaju brzim procesom intraventnog uvoza", kazao je.
S obzirom na pandemiju koronavirusa koja se proširila po cijelom svijetu i koja je dovela do zatvaranja graničnih prijelaza, pacijenti iz naše zemlje, kaže, više nisu u stanju da nabavljaju prijeko potrebne lijekove.
"Ovim su dovedeni u stanje opasno po život. Rješenje problema jeste u Zavodu zdravstvenog osiguranja FBiH koji može provesti nabavke po hitnom postupku i napokon omogućiti pacijentima da o trošku zavoda dobiju lijekove u svojoj klinici, a ne da putuju i domišljaju na koje načine da dođu do istih. Odgovore na pitanja imaju uvažena direktorica Zavoda, doktorica Vlatka Martionović i njena zamjenica gospođa Zilha Ademaj", poručuje Strojil.