Parkinsonova bolest je neurološki poremećaj koji može uzrokovati nekontrolirane pokrete poput drhtanja, drhtanja ruku i gubitka ravnoteže. Prema Parkinsonovoj fondaciji više od 10 miliona ljudi širom svijeta živi s ovom dijagnozom.
Trenutno ne postoji lijek za ovo stanje, ali postoje prijedlozi za načine da potencijalno pomognete u smanjenju rizika od razvoja Parkinsonove bolesti. U nekim studijama, kofein je povezan s manjim rizikom od razvoja. Vježbanje, poput aerobne ili fizičke aktivnosti može biti zaštitni faktor prema drugim analizama.
Međutim, postoje znakovi koji ukazuju na ovu bolest i na koje trebate obratiti pažnju:
-
sporost kretanja
-
manji rukopis
-
poteškoće pri hodanju/ponovljeni padovi
-
ukočenost mišića
-
zatvor
Klasični znaci Parkinsonove bolesti su opisani kao: tremor, bradikinezija i rigidnost. Tremor je u suštini drhtanje ruke koje se javlja dok se osoba odmara, u poređenju s tremorom koji se javlja kada osoba možda koristi kašiku da pojedu supu ili popije kafu iz šoljice.
Za 70 do 80 posto pacijenata, tremor je prvi znak Parkinsonove bolesti. Bradikinezija je termin koji se koristi za opisivanje sporosti koju osoba može da doživi sa pokretima, što često može biti vidljivo kada osoba hoda.
Kao rezultat toga, oni počinju da preduzimaju kraće, brže korake kako bi zadržali svoju "normalnu" brzinu hoda, abnormalnost koja se često naziva "festinacijski hod".
Konačno, rigidnost se odnosi na ukočenost, pa čak i bol koji osobe s Parkinsonovom bolešću mogu iskusiti. Sve ovo može utjecati na jednostavne zadatke kao što su hodanje, oblačenje i jelo. Pacijenti čak mogu opisati ove simptome kao generaliziranu slabost, neravnotežu pri stajanju ili hodanju i nedostatak koordinacije.