Samir Smajić: Svaki drugi čovjek se bar jednom požali na kičmu; BiH kasni 30 godina za svijetom
Doktor Smajić nam se javio sa jednog od vodećih simpozijuma spinalnih hirurga koji okuplja više od 1.500 specijalista hirurgije iz cijelog svijeta.
Iako rođen u njemačkom Achenu gdje je odrastao i studirao, Smajić je stažirao u Bosni i Hercegovini šest mjeseci.
"Ponosan sam da sam porijeklom iz BiH toliko da sam i državljanin BiH. Od prvog dana egzistencije ja sam Bosanac i Hercegovac", rekao je Smajić.
Za sebe kaže da je imao sreće da od malih nogu ima puno kontakata sa ljekarima iz porodice što ga je ohrabrilo da nakon školovanja upiše medicinski fakultet.
Nakon studija Smajić se specijalizira za bolesti kičme u oblasti hirurgije gdje je njegov rad prepoznat kao autentičan u svijetu obzirom da je razvio specifičan model operacija kičme.
"Pronašao sam modele kako pristupiti kičmi, u suštini su to operacije koje su radili i drugi ali je tehnika drugačija. Na primjer prednji pristup lumbalnoj kičmi. Za neke pristupe operacijama u lublanoj kičmi sam prvi u svijetu", istaknuo je.
Disciplina u životu čovjeka
Komentirajući tempo i stil života kao jedan od presudnih faktora za zdravlje čovjeka, Smajić navodi da je disciplina presudna u svakodnevnom životu.
"Disciplina se vidi na izgledu čovjeka, sve počinje s ishranom. Gazali je rekao sve počinje od hrane“, rekao je.
"Naše žene su jako disciplinovane, nije čudno da imamo toliki broj profesorica na fakultetima, Nijemci to nemaju i tu smo mnogo napredniji od Nijemaca jer toga nema u Njemačkoj", dodao je.
O bolestima kičme
Smajić navodi da svaki drugi čovjek u toku života traži pomoć ljekara zbog problema s kičmom gdje u Njemačkoj to znači da od 80 miliona stanovnika, imamo 40 miliona pacijenata s oboljenjem kičme.
"Uzrok tome je moderan život, puno sjedenja, manjak hodanja. Imamo poslove koji su monotoni, imamo jedan položaj na poslu i non stop ga ponavljamo i to vodi do degeneracije diska. Disk ne voli uljuljkanost već traži kretanja i pomjeranja", dodao je.
Koliko BiH kasni za standardom?
U jednom od svojih oglašavanja doktor Smajić je rekao da BiH kasni 20 godina za svjetskim standardom liječenja kičme, ali sada sa znanjem o najnovijim tehnologijama poručuje da je taj zaostatak i 30 godina.
"BiH kasni 30 godina sa tehničkim sredstvima u spinalnoj hirurgiji jer nemamo retraktore, nemamo robote koji ugrađuju šerafe. To su tehnologije koje su razvijane 2003. i 2004. godine. Nije do ljekara nego tehnologije, ako dođe tehnologija u BiH mislim da ćemo mi zatvoriti tu rupu vrlo brzo.
Štetnost injekcija blokada
Iako su vrlo popularno i momentalno rješenje, Smajić tvrdi na osnovu bogatog iskustva da su injekcije blokade samo kratkoročno rješenje koje za sobom nosi niz štetnosti.
"Mislim da sam dao 5.000 injekcija blokada i žao mi je 4.500 injekcija koje sam dao jer se ne može hronična bolest tretirati s kortizonom jer je to apsurdno i nelogično. Hronična bolest neće otići jer kortizon uklanja bol samo šest-sedam mjeseci pri čemu kortizon slabi kost čime se povećava strah od pucanja", zaključio je.
Gostovanje doktora Samira Smajića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na našem YouTube kanalu.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.