Savjet više iz Galenike: Ne zaboravite uzeti probiotik tokom liječenja antibioticima
Koliko je liječenje antibioticima učestalo govori i Galenikino istraživanje o upotrebi lijekova u BiH koje je sprovedeno prošle godine, a koje kaže da je od januara 2020. dvije trećine ispitanika koristilo antibiotike.
Antibiotici će pomoći u rješavanju problema uzrokovanih bakterijama tako što će djelovati u pravcu uništavanja uzročnika infekcije i njegove eliminacije iz organizma. Ovakvi lijekovi su neophodni kada to ljekar procijeni i najbolji su mogući izbor za bakterijske infekcije. Ali, pored toga što ubijaju uzročnike infekcija, antibiotici nažalost mogu oštetiti naš crijevni mikrobiom i time narušiti naš imunitet. Kako?
Obzirom na to da je u probavnim organima između 70 i 80 posto našeg imunog sistema, to dalje implicira da ukoliko se naša crijevna mikroflora poremeti, onda može doći i do narušavanja zdravstvenog stanja čovjeka. Objašnjenje leži u tome da je naše tijelo dom mnogih "dobrih" mikroorganizama koji obavljaju važne funkcije u našem organizmu i važni su za njegovo normalno fukcionisanje, a nalaze se svuda - u koži, sluznici usta, spolnim organima, ali su najbrojniji u probavnom traktu. Kada se antibiotik unese u organizam, on pored toga što ubija uzročnika infekcije, uništava i korisne mikroorganizme u crijevima.
Ovo se ispoljava neugodnom nuspojavom, a to je dijareja ili proljev. Kao akutna neugodna pojava, možda će se dijareja uspjeti brzo sanirati, ali imajte na umu da svaka promjena u crijevnoj mikroflori narušava metaboličke procese u našem organizmu koji ostavljaju trag, a to se dalje manifestuje kroz pojavu različitih oboljenja, te postoji velika lista oboljenja povezana upravo sa ovim disbalansom.
Kako prevenirati potencijalne probleme koji se mogu javiti terapijom antibioticima?
Odgovor je jednostavan - probioticima. Probiotici su preparati koji sadrže žive mikroorganizme koji kada se daju u odgovarajućim količinama donose zdravstvene koristi organizmu čovjeka. Uloga probiotika je da onemoguće stvaranje toksina, rast i prevladavanje loših bakterija, takmičeći se s njima za prostor i hranu.
Preparat kompanije Galenika koji predstavlja pravi izbor u svom sastavu ima pet milijardi korisnih probiotskih kultura Saccharomyces boulardii i Bifidobacterium bifidum, sa dodatkom Cinka u dozi od 5 miligrama je Flonivin PLUS.
Odličan je jer u svom sastavu sadrži kombinaciju kvasnice, bakterije i minerala, te je dobar za normalizaciju crijevne mikroflore zato što sprječavaju naseljavanje štetnih bakterija, smanjuje nadutost i reguliše stolicu, a cink dodatno jača imunitet. Samim tim preparat je pogodan uz i nakon upotrebe antibiotika, za poboljšanje imuniteta cijelog organizma, kod akutnih dijareja, ali i kod upornih zatvora.
Sljedeći put kada vam ljekar prepiše antibiotik i kada dođete u apoteku nikako nemojte zanemariti savjet ljekara ili farmaceuta da uz svoju terapiju primijenite i probiotik. Odabir pravog i efikasnog preparata probiotika kao što je Flonivin Plus od velikog je značaja za vaš organizam, jer su probiotici od izuzetne važnosti za zdravlje naših crijeva, cijelog organizma, te same prevencije mnogih bolesti i očuvanje sveukupnog zdravlja.
SAVJET VIŠE: Probiotike treba uvijek uzimati u razmaku od najmanje dva sata od primjene antibiotika, jer se tako postiže njihov najbolji učinak. Probiotici koji su uzeti zajedno sa antibiotikom neće dati pozitivan učinak, jer će antibiotik uništiti dobre bakterije iz probiotičkog preparata koji smo unijeli u organizam s namjerom da nas zaštiti od štetnog djelovanja antibiotika.