Transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce pokazuje obećavajuće rezultate u liječenju aktivne multiple skleroze
Međunarodno ispitivanje pokazalo je da transplantacija matičnih ćelija može da donese velike pozitivne promjene za mnoge oboljele od multiple skleroze, izjavili su ljekari koji su učestvovali u toj analizi.
Osnovna ideja transplantacije matičnih ćelija je ponovno pokretanje imunološkog sistema te spriječavanje napada. Procedura se sastoji u tome da se uništi imuni sistem pacijenta pomoću lijekova za rak i sistem se zatim ponovo podigne pomoću transplantacije matičnih ćelija.
Privremeni rezultati objavljeni su na godišnjem sastanku Evropskog društva za transplantaciju kostiju i koštane srži u Lisabonu. U ispitivanju su pacijenti dobijali ili terapiju lijekovima ili transplantaciju matičnih ćelija terapijom HSCT. Pacijenti u grupi koja je primala transplantirane matične ćelije su pokazali značajno veći napredak. Posle godinu dana zabilježen je samo jedan slučaj vraćanja bolesti u grupi koja je tretirana matičnim ćelijama u poređenju sa 39 iz druge grupe koja je primala lijekove. Primijetili su smanjenje onesposobljenja, dok su se simptomi pogoršali u drugoj grupi.
Profesor Ričard Bert, vodeći istraživač na univerzitetu Nortvestern u Čikagu rekao je za BBC da su podaci "zapanjujući" u prilog transplantacije u odnosu na najbolje raspoložive lijekove. "Neurološka zajednica bila je skeptična oko ove terapije, ali ovi rezultati će to promijeniti", rekao je Bert.
U tretmanu se koristi hemoterapija da se uništi oštećeni imuni sistem i zatim se matične ćelije uzete iz krvi ponovo ubacuju u organizam. Ove ćelije nisu pogođene multiplom sklerozom i one ponovo grade imuni sistem pacijenta.
Doktorica Suzana Kolhilhas rekla je da će transplantacija matičnim ćelijama HSCT uskoro biti priznata kao ustanovljen tretman u Engleskoj i da će tada prioritet biti da se osigura da pacijenti kojima to može da pomogne dobiju tu terapiju.
Multipla skleroza je hronična zapaljenska bolest centralnog nervnog sistema, a procenjuje se da od nje u Evropi boluje oko 700.000 ljudi, od kojih je oko 75 posto žena.
Danas roditelji koji žele da ostave matične ćelije imaju izbor između različitih banaka za matične ćelije. Nije dovoljno da se krv iz pupčane vrpce samo zamrzne, već se mora osigurati da matične ćelije u slučaju potrebe mogu da budu upotrebljene za transplantaciju.
Matične ćelije iz pupčane vrpce dostupne i u Bosni i Hercegovini
FamiCord Grupa, koju u regiji zastupa u Bio Save d.o.o. je mreža banaka pupčane krvi koja nudi skladištenje visokokvalitetnih uzoraka matičnih ćelija širom Evrope i posjeduje 8 laboratorija za obradu matičnih ćelija. Uz kupovinu Stemlab-a (Crioestaminal) u Portugalu, koja je upravo završena, FamiCord je postala najveća banka matičnih ćelija u Evropi. U FamiCord bankama čuva se više od 355.000 uzoraka pupčane krvi, tkiva pupčanika, krvi iz placente i drugih bioloških materijala djece iz čitave Evrope.
Sve FamiCord institucije rade pod AABB certifikatom. Laboratorije koje posjeduju AABB akreditaciju imaju najveći nivo kvaliteta za procesuiranje i testiranje krvi iz pupčanika i kontinuirano teže ka novim poboljšanjima.
Akreditacijski program od strane AABB garantuje najveći standard za prikupljanje, procesuiranje i skladištenje u posebnim referentim imunohematološkim laboratorijama te za terapijske primjene (terapije sa pupčanom krvi). FamiCord Group je do sada imao 1.987 liječenja matičnim ćelijama od toga 1.082 liječenja matičnim ćelijama iz pupčane krvi i pupčanika što je čini neprikosnovenim liderom na Evropskom tržištu.
Svojim istraživanjima, FamiCord banka stalno unapređuje upotrebu i kvalitet matičnih ćelija iz pupčanika. Na osnovu dugogodišnjeg iskustva ova banka je priznata kao autoritet broj jedan u čuvanju matičnih ćelija iz pupčane krvi kao i tkiva pupčanika.
Sve dodatne informacije možete dobiti od kompanije Bio Save d.o.o. putem njihove web stranice www.biosave.ba, upitom na e-mail adresu [email protected] ili putem kontakt telefona +387 33 200 800 ili +387 61 998 773.