Udruženje "Generacija" čini život osoba treće dobi sretnijim i aktivnijim
Udruženje za promociju i unapređenje zdravlja "Generacija" poseban naglasak u svom radu ima na penzionerima koji su ujedno i najugroženija kategorija u BiH. Osim što vježbaju, osobe treće životne dobi se i druže te odlaze na izlete u prirodu, što doprinosi boljem raspoloženju i većoj pokretljivosti.
"Starenje je proces koji traje cijeli život, u kojem čovjek proživljava stalne biološke, psihološke i socijalne promjene. Razlike u načinu i brzini starenja uslovljene su nasljednim osobinama, kvalitetnom života, utjecajem različitih faktora rizika i bolesti. Sam proces života prolazi kroz faze koje vode starenju i zbog toga treba paziti kako stariti", kazao je Mahir Selmanović, predsjednik Udruženja za promociju i unapređenje zdravlja "Generacija".
Ističe kako je napredak medicine suzbio mnoge bolesti koje su napadale mlade ljude, ali i dalje nisu riješene prateće tegobe starenja kao što su pretilost, loša ishrana, nedovoljna fizička aktivnost i poroci. Smatra da rješenje leži u zdravstvenom odgoju, što pokazuje da društvo i zdravstvo imaju veliki zadatak u prevenciji i korekciji sistemskih oboljenja i deformiteta ljud treće životne dobi.
"U procesu starenja dolazi do tjelesnih promjena na mišićno-koštanom sistemu, sistemu srca i krvnih sudova, disajnom, nervnom, probavnom, urinarnom i reproduktivnom sistemu, promjene na senzitivnim organima i psihološke promjene. Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije i naučnim istraživanjima, jedan od osnovnih primarnih programa koji mogu pomoći u ovom procesu jeste terapijski program vježbi osoba treće životne dobi", kazao je Selmanović.
Udruženje Generacija provodi Preventivno korektivnu gimnastiku koju su započeli u Centru za zdravo starenje prije nekoliko godina. Program je kreiran i prilagođen osobama treće životne dobi, a usmjeren je na njihov funkcionalni status lokomotornog aparata.
"Same vježbe su prilagođene ljudima treće životne dobi i njihovim psiho-tjelesnim statusima. Izvode se u prostoru slobodnom od duhanskog dima zimi i na svježem zraku ljeti. Na početku se sprovode teorijska predavanja o samim vježbama, nakon čega počinjemo izvođenjem tih vježbi u praksi. Vježbe traju 45 minuta, a sprovode se u sjedećem i stojećem položaju. Rade se u grupama, što je od posebne važnosti kod osoba treće životne dobi. Vježbe su sistemskog i redoslijednog karaktera. Sistemskog zato što djeluju na sve sisteme organizma u podsticajnom djelovanju na samu cirkulaciju, metabolizam i rad svih unutrašnjih organa, a redosljedni, jer redom pobuđuju aktivnost svih naših sistema", objasnio je.
Prema istraživanju koje je urađeno nakon šest mjeseci rada, a u kojem je učestvovalo 107 korisnika, preventivno-korektivna gimnastika je dovela do subjektivnih i objektivnih poboljšanja njihovog zdravstvenog stanja. Korisnici su razvili svijest o zdravom načinu života, imaju povećanu želju za aktivnim dnevnim životom, poboljšana im je pokretljivost, smanjena bol, imaju uravnotežen krvni pritisak, poboljšano je disanje, imaju bolji san, ne osjećaju tjeskobu, depresiju i asocijalnost te se osjećaju članom zajednice i produktivnijim.
"Izleti koje organizuje naše udruženje imaju za cilj da promovišu zdrave stilove života na našim izletištima, što znatno utječe prvenstveno na zdravlje naših korisnika i drugih ljudi koji se zadese na takvim izletima. Izleti se organizuju u značajnom zdravstvenom ambijentu kao što su nadmorska visina, zelenilo, pristupačnost svim članovima i zdrava ishrana. Dolaskom na takva odredišta uvijek se održavaju terapijske vježbe koje imaju za cilj da blagodati prirode utječu na zdravlje, a to se postiže vježbama disanja, grupnim vježbama s loptom koje imaju cilj poboljšati koordinaciju pokreta i vježbe relaksacije. Nakon vježbi slijedi šetnja markiranim stazama prilagođenom dionicom, a potom zdravi obrok i druženje", rekao je Selmanović.
Osim rada s osobama treće životne dobi, Udruženje Generacija radi i s majkama i djecom koja imaju poteškoće u razvoju. Zdravstveni program za njih se provodi u udruženju "Dajte nam šansu" i Mjedenici. Također, sarađuju i s centrima za zdravo starenje općina Stari Grad i Centar.
"Programi su prilagođeni samim generacijskim grupama, a koncept su prihvatile vladine i nevladine organizacije te domaće kompanije koje su, uz pokrovitelja Općinu Stari Grad, izdvojile sredstva kako bi finansirale rad u obdaništima i osnovnim školama s ciljem preventivnog djelovanja na pravilan rast i razvoj djeteta te razvijanje svijesti o zdravim životnim stilovima. Važno je istaći da je načelnik Ibrahim Hadžibajrić prvi otvorio vrata zdravstvene podrške svim građanima bez obzira na mjesto stanovanja i životnu dob te je ovo zaista primjer kako se dobre prakse mogu provesti u djelo i biti od koristi cijelom društvu. Naše udruženje i rad su prepoznati na Sajmu zdravlja koji je održan u Skenderiji te smo dobili i podršku kantonalne ministrice zdravstva Zilhe Ademaj", kazao je Selmanović.
Udruženje Generacija ima i medicinsko savjetovalište, besplatne preglede sluha, besplatnu podjelu glukometara za članove te održava predavanja i savjetuje o pravilnoj ishrani. Više informacija potražite na njihovoj zvaničnoj Facebook stranici.