Ultrazvučna tehnologija može ublažiti simptome Parkinsonove bolesti
Studija je uključivala minimalno invazivnu proceduru koja nudi značajne koristi u odnosu na neke druge tretmane koji nose veći rizik.
Dr. Federico Bruno, radiolog na Odjelu za biotehnološke i primijenjene kliničke nauke na Univerzitetu L'Aquila u Italiji, vodio je istraživanje.
U postupku se koristi tehnologija nazvana ultrazvukom, vođena magnetskom rezonancom koja djeluje fokusiranjem snopa zvučne energije. Iako je postupak koji se naziva duboka stimulacija mozga kod nekih ljudi uspješan, on nosi potencijalne rizike, poput krvarenja i infekcija.
"Malo je pacijenata koji znaju za ovu mogućnost liječenja, ali nema mnogo specijaliziranih centara koji su opremljeni potrebnom tehnologijom", objašnjava Bruno.
Duboka stimulacija mozga zahtijeva hirurški postupak koji uključuje hirurga koji implantira malu elektrodu u mozak. Implantat se povezuje s uređajem nalik pejsmejkeru u grudima. U istraživanju je učestvovalo 39 osoba prosječne dobi od 64 godine. Svi učesnici imali su drhtavicu s invaliditetom i nisu reagovali na druge tretmane.
Od 39, čak 21 osoba je imala Parkinsonovu bolest, a 18 njih je imalo esencijalni tremor. Svi učesnici imali su simptome u prosjeku više od 10 godina.
Rezultati studije bili su vrlo obećavajući, gotovo cijela grupa, njih 37 od 39, primijetila je znatno poboljšanje simptoma. Rizik od Parkinsonove bolesti povećava se s godinama, a obolijeva više muškaraca nego žena. Uobičajeno je da se bolest pojavi oko 60. godine, ali u nekim slučajevima se simptomi mogu pojaviti već do 50. godine.
Simptomi obično uključuju drhtanje ruku, nogu, čeljusti ili glave, ukočenost trupa ili udova, sporije pokrete i smanjenu ravnotežu i koordinaciju, što ponekad može dovesti do padova.
Ostali simptomi mogu uključivati depresiju, probleme s gutanjem, probleme s govorom, probleme s mokrenjem, zatvor i probleme sa spavanjem.