"Generalno, iskusimo perfektnu podudarnost između objektivne i subjektivne spoznaje, između stvari koje nam se čine poznatim i stvari koje nam se ne čine poznatim", napisali su psiholozi Alan S. Brown i Elizabeth J.Marsh u knjizi "Psihologija učenja (Psychology of Learning)".
Primjera radi, deja vu je trenutak kada sretnemo nekoga koga ranije nismo sreli, a osjećamo da smo ga ranije možda sreli. Među ljudima se objašnjavao na različite načine - od toga da je izraz potisnutih sjećanja do vjerovanja da je riječ o nadprirodnoj sposobnosti da se neko sjeća šta je bio u prošlom životu. No, naučnici vjeruju da je ovo iskustvo posljedica privremenog poremećaja percepcije u mozgu.
Jamais vu je naziv za osjećaj osobe da joj je nešto nepoznato. Primjera radi, kada uđe u trpezariju kuće u kojoj je odrasla, a čini joj se kao da je prvi put tu. Naučnici su ukazali da takav osjećaj može biti vrlo uznemirujući.
Jedan od korisnika Reddita je napisao da se prilikom izlaska na jednoj od autobuskih stanica osjećao kao da je u drugoj državi te da je morao koristiti Google Maps da bi došao kući. Kasnije mu se desilo da se u svojoj spavaćoj sobi osjeća kao u spavaćoj sobi stranca. Tvrdi da ništa nije mogao prepoznati dok mu pas nije prišao.
Jednim od eksperimenata je utvrđeno da osobe koje su nedavno iskusile deja vu imaju veću vjerovatnoću da će doživjeti jamais vu, piše list Jerusalem Post.