Noćno znojenje najčešće je uzrokovano pregrijanom prostorijom ili toplim pokrivačima. Međutim, ako se noću znojite previše i često to bi mogao biti znak određenih zdravstvenih problema koje je potrebno liječiti.
Aarthi Ram, neurologinja i stručnjakinja za medicinu spavanja u Houston Methodistu, ističe da je nekoliko različitih uzroka za noćno znojenje.
"Normalno je osjetiti varijacije u tjelesnoj temperaturi dok spavate, a ponekad to može dovesti do znojenja. Iako je ova pojava razumljivo neugodna, noćno znojenje uglavnom je bezopasno. Ipak, u nekim drugim slučajevima može biti znak pojedinih zdravstvenih stanja", kazao je.
Također, jedan od uzroka noćnog znojenja može biti konzumacijom alkohola prije spavanja, visokom razinom stresa, visokim temperaturama u prostoriji u kojoj se spava, ali i određenim vrstama lijekova.
Naime, lijekovi koji najčešće mogu rezultirati pojačanim znojenjem noću jesu antidepresivi, lijekovi za hormonsku terapiju, lijekovi za hipertenziju te lijekovi za hipoglikemiju.
"Spavanje i znojenje vrlo su složeni procesi koji reagiraju na mnoge znakove i definitivno mogu utjecati jedan na drugi", dodaje.
Noćno znojenje se javlja kao rezultat zdravstvenog stanja ili bolesti:
-
autoimune poremećaje kao što je reumatoidni artritis
-
rak, uključujući leukemiju, limfom i rak prostate
-
depresiju
-
bolesti srca
-
hipertireozu (preaktivna štitnjača)
-
pretilost
-
ozbiljne infekcije poput endokarditisa i tuberkuloze
-
poremećaje spavanja
Također, noćno znojenje često je jedan od prvih znakova menopauze kod žena. Naime, čak 75 posto žena tokom menopauze iskusi probleme s pojačanim noćnim znojenjem.
Ako se redovito budite u znoju, doživljavate iznenadna noćna znojenja praćena gubitkom težine ili ako vam noćno znojenje onemogućuje kvalitetan san, vrijeme je da razgovarate sa svojim liječnikom.