Nakon što je raketa uspješno isporučila satelite u orbitu u srijedu, prva faza rakete, odnosno booster, vratio se na Zemlju kako bi sletio na dron brodu Atlantskom okeanu. Međutim, došlo je do prevrtanja, nakon čega se booster pretvorio u vatrenu kuglu. Time je okončan niz od 267 uspješnih slijetanja rakete.
FAA je suspendovao raketu zbog incidenta te je naredio istragu.
"Incident podrazumijeva neuspješno slijetanje boostera Falcon 9 na dron brod. Povreda i oštećenja javne imovine nije bilo. Povratak rakete letovima bit će omogućen kada FAA ustanovi da nijedan sistem, proces ili procedura povezana s anomalijom neće utjecati na javnu sigurnost", saopćeno je iz FAA-ja.
Naređenje o prizemljenju rakete Falcon 9 moglo bi utjecati na odgađanje SpaceX-ove misije Polaris Dawn, u kojoj će četveročlana posada otputovati u orbitu i obaviti prvu privatnu svemirsku šetnju. Misija Polaris je trebala biti lansirana ove sedmice, no odgođena je zbog loših vremenskih uvjeta, a novi datum još nije određen.
Istrage ovakvih incidenata obično traju kratko, posebno jer je SpaceX odgovoran za analize, koje kasnije provjerava FAA. Ovo je drugo prizemljenje za SpaceX ove godine, nakon što je curenje tečnog kisika iz boostera Falcon 9 uzrokovalo incident u julu prilikom prethodne Starlink misije. FAA je izdala dozvolu za lansiranje rakete Falcon 9 samo 15 dana kasnije.
Prizemljenja SpaceX-ovih raketa su rijetka, a prethodno se to dogodilo 2016. godine. Kompanija je saopćila da je booster, koji je doživio neuspjeh u srijedu, obavio svoj 23. let.