Radi se o zvijezdi Antares, 15. nasvjetlijoj na našem nebu koja je od nas udaljena 620 svjetlosnih godina.
I pored ove velike udaljenosti, naučnici su uspjeli napraviti poprilično kvalitetnu fotografiju njene površine zahvaljujući tome što se radi o jednoj od najvećih zvijezda u našoj galaksiji.
Naučnici su napravili fotografiju Antaresa korišteći 200-metarski teleskop VLTI (Very Large Telescope Interferometer) u Čileu.
Antares se bliži kraju svog života, a pretpostavlja se da će eksplodirati u supernovoj u narednih nekoliko hiljada godina.
"Uvijek nam je bio problem shvatiti kako velike zvijezde gube masu veoma brzo u posljednjoj fazi života. Nadamo se da će nam Antares pomoći da to shvatimo", rekao je astronom Keiichi Ohnaka, jedan od naučnika koji je radio na ovom projektu.
Antares se nalazi u sazvijeđu Škorpije, a prečnik joj je 700 puta veći od našeg Sunca i 12 puta je masivniji od naše najbliže zvijezde. Kada bismo je stavili umjesto Sunca, Antares bi se prostirao skoro do Jupitera.
Radi se o crvenom superdivu te na našem nebu svijetli crvenkastom bojom. Zbog toga su mu stari Grci i dali ime Antares - jednak Aresu (Marsu).