Brod je isplovio iz luke u norveškom Tromsu u petak, a stotine naučnika će ga posjetiti tokom vremenskog perioda od godinu dana koji će provesti na Arktiku. Oni će ga koristiti kao bazu prilikom pručavanja klime.
Polarstern je krenuo u pratnji ruskog ledolomca pod nazivom Akademik Federov te će zajedno otploviti u sibirski sektor Arktika kako bi pronašli najbolje mjesto za misiju, odnosno projekt nazvan MOSAIC koji će koštati oko 130 miliona eura. To znači da se radi o međunarodnom poduhvatu.
Brod Polarstern će imati i podršku švedskih i kineskih ledolomaca.
Tokom duboke zime kad se ledolomci ne budu mogli probiti do njemačkog broda, avioni i helikopteri će dostavljati sve što bude potrebno istraživačkim timovima.
Cilj misije je proučavanje svih aspekata klimatskog sistema na Arktiku. Stanice s instrumentima će biti postavljene na ledu oko Polarsterna, a neke će biti udaljene i do 50 km. Uzimat će se uzorci leda, okeana, atmosfere i divljeg svijeta.
Naučnici upozoravaju da se Arktik zagrijava dvostruko brže od ostatka planete, ali klimatski modeli ne mogu pokazati sa sigurnošću kako će se temperaturni trendovi razvijati u narednim desetljećima.
Timovi će biti izloženi surovim uvjetima, a temperatura će padati do minus 45 stepeni. Tokom polovine godine sunce neće izlaziti iza horizonta.