Provedeno istraživanje
133

Crpljenje podzemnih voda od 1993. do 2010. je uzrokovalo naginjanje Zemlje za skoro 80 centimetara

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Crpljenje podzemnih voda i njena distribucija su za posljedicu imali da se planeta Zemlja od 1993. do 2010. godine nagne za skoro 80 centimetara istočno, mijenjajući njen rotacijski pol, utvrđeno je novim istraživanjem.

Naučnici su proučavanjem klimatskih modela procijenili da je u navedenom periodu iscrpljeno 2.150 gigatona podzemnih voda, što je jednako rastu nivoa mora za više od šest milimetara. Distribucija vode na planeti utječe na raspored njene mase, a što u konačnici utječe i na njenu rotaciju.

"Zemljin rotacijski pol se zapravo mnogo mijenja. Naša studija pokazuje da među uzrocima povezanim s klimom, distribucija podzemnih voda ima najveći utjecaj na pomjeranje rotacijskog pola", ukazao je geofizičar sa Nacionalnog univerziteta u Seulu Ki-Weon Seo koji je vodio istraživanje.

Voda i promjena Zemljine rotacije

Sposobnost vode da mijenja Zemljinu rotaciju je uočena 2016., a do tada je utjecaj podzemnih voda na rotaciju bio neistražen.

"Veoma mi je drago što sam otkrio neobjašnjiva pomjeranja polova rotacije. S druge strane, kao stanovnik Zemlje i kao otac, zabrinut sam i iznenađen kada vidim da je crpljenje podzemnih voda još jedan uzrok rasta nivoa mora", izjavio je Ki-Weon.

Utvrđeno je da je najveća redistribucija vode bila na sjeverozapadu američkog kontinenta i sjeverozapadu Indije. Ki-Weon je istakao da bi se dobijeni podaci mogli iskoristiti za istraživanje kako se voda tokom prošlog stoljeća akumulirala ispod zemlje.

Tvrdi se da navedene promjene ne predstavljaju rizik od promjene godišnjih doba, ali da utječu na klimu. Rezultati istraživanja su objavljeni u naučnom časopisu Geophysical Research Letters koji izdaje Američko udruženje geofizičara, prenosi list Jerusalem Post.