Dio zagonetnog blaga iz Španije ima vanzemaljsko porijeklo i dugo je mučilo naučnike
Prvi put otkriveno 1963. godine, blago Villene je skup od 66 predmeta većinom od zlata i srebra. Blago, uključujući narukvice, zdjele, boce i druge ukrase, bilo je značajan nalaz, potječe iz evropskog bronzanog doba i predstavlja jedan od najvažnijih primjera zlatarstva s tog područja i vremena.
Ali precizno datiranje blaga bilo je pomalo problematično zbog prisutnosti jednog metala.
"Otkriće blaga Cabezo Redondo (Villena, Alicante), također 1963., s nekim zlatnim komadima povezanim s onima iz Villene, sugerira datume za obje skupine unutar kasnog bronzanog doba (1400.-1200. kal. pr. Kr.)", objašnjava tim u njihovoj radnoj sobi.
"Koska razdora koja je natjerala neke istraživače da spuste hronologiju duboko u kasno bronzano doba postojanje je u blagu Villena dva željezna metalna komada: mala šuplja polukugla prekrivena ažurnim listom zlata, što se navodno tumači kao kraj žezla ili komandna palica ili kao drška mača i otvorena narukvica", piše IflScience.
Ovi predmeti su zbunjujući upravo zato što su napravljeni od željeza, što se ne uklapa dobro jer je željezno doba počelo kasnije, u devetom stoljeću prije Krista. To je navelo neke arheologe da datiraju blago u ovo kasnije razdoblje.
Međutim, postoji još jedna mogućnost; da željezo u predmetima dolazi iz meteorita, a ne iz zemaljskih izvora. Utvrđeno je da su drugi predmeti iz davne prošlosti, uključujući Tutankamonov bodež, napravljeni od željeza dostavljenog na Zemlju preko meteorita.
Dok su invazivne tehnike određivanja je li metal bio meteorski isključene, tim je uspio analizirati uzorke pomoću spektrometrije mase.
"Rezultati analiza provedenih na komadima željeza iz blaga Villena koji su ovdje predstavljeni pokazuju s velikom vjerovatnošću da se radi o predmetima napravljenim od meteoritskog željeza. Poklopac je vjerovatno napravljen od meteoritskog željeza, s udjelom nikla od 5,5 posto, usporedivim s globalnim sastavom meteorita Mundrabilla (Australija) analiziranog godinama prije u laboratoriju u Freiburgu", kazali su iz tma.
U početku se činilo da narukvica sadrži manje nikla, oko 2,8 posto, iako su naknadni testovi pokazali malo veći sadržaj nikla. Daljnja analiza uzoraka, potencijalno iz dubljeg dijela artefakata, ili skuplji testovi bili bi potrebni da se sa sigurnošću kaže da je metal došao iz vanzemaljskog izvora. Međutim, gledajući arheološki i historijski kontekst uz hemijsku analizu, čini se vjerovatnim da metal potječe iz meteorita.
"Dostupni podaci pokazuju da bi kaciga i narukvica iz blaga Villena bile prva dva komada koja se mogu pripisati meteoritskom željezu na Pirinejskom poluotoku, što je kompatibilno s kronologijom kasnog bronzanog doba, prije početka raširene zemaljske proizvodnje željeza," tim je napisao u svom zaključku.
Studija je objavljena u Trabajos de Prehistoria.