Dva sata za 18-godišnji posao: Sarajlija sa timom postigao kompjutersko dostignuće godine
Korić trenutno radi u Nacionalnom centru za superkompjutere na Univrezitetu Illinois gdje rukovodi jednim tehničkim timom koji radi sa industrijskim aplikacijama kompjuterske tehnologije. Također, on je pridruženi profesor na Mašinskom fakultetu u Illinoisu gdje radi na velikim simulacijama koje su moguće na superkompjuterima.
U novembru prošle godine Korić je učestvovao na glavnoj svjetskoj superkompjuterskoj konferenciji u New Orelansu, a njegov je tim je zajedno sa ekipom iz Barcelone postigao superkompjutesko dostignuće godine.
"Mi smo prvi put u svijetu sa inžinjerskim programom Alya koji je 'skalirao' na 100.000 CPU jezgri riješili tri praktična problema iz medicine i industrije. To znači da bi trebalo 18 godina da se kalkulacije riješe na običnom kompjuteru, a mi smo ih riješili za manje od 2 sata sa Alyom na suprekompjuteru Blue Waters", rekao je Korić koji je primio i nagradu za svoj uspjeh.
Nažalost, superkumpjuterska industrija bila je prije nekoliko godina pogođena recesijom, ali sve se brzo završilo i ovi uređaji su sada traženi više nego ikada jer su nezaobilazni u mnogim oblastima moderne nauke i industrije.
Korić svake godine dolazi u Bosnu i Hercegovinu gdje sa kolegama sa Mašinskog fakulteta održava niz predavanja iz raznih oblasti.
"Sa profesorom Murisom Torlakom sam nedavno sarađivao na jednoj velikoj simulaciji iz mehanike fluida, a on će prezentirati naš rad na velikoj internacionalnoj konferenciji računarske mehanike fluida koje će se pod pokroviteljstvom Kemala Hanjalića održati u Sarajevu ove jeseni", rekao je Korić koji vjeruje da BiH ima potencijal razvoja u oblasti u kojoj je on stručnjak.
Koliko znam, dva glavna resursa imamo - jeftinu električnu eneregiju i prilično razvijenu fiber-optičku mrežu koja bi omogućila pristup korisnicima u regionu a i šire. Takav projekat bi trebao biti zajednički organizovan od strane države, akademije i privatnog biznisa i uz pomoć međunarodnih donacija. Da li je to realno ostaje da se vidi“, objasnio je Korić.
Bosanskohercegovački stručnjak se u razgovoru za Klix.ba osvrnuo i na budućnost kvantnih računara čiji je razvoj trenutno u povoju.
"Kvantni računari u kompanijama kao što je 'D Wave' rade na vrlo niskim temperaturama, što je naravno tehnički problem za sebe, a koriste ponekad i čudne zakone kvantne fizike za procesiranje podataka. Do sada su se koristili za računanje sa cijelim brojevima, dok naravno većina aplikacija radi sa decimalnim brojevima. Velika sredstva se ulažu u istraživanje razvoj ovih računara, a da li ce biti plodova teško je reći", zaključio je Korić.