Evropa se zagrijava brže od globalnog prosjeka: 2019. bila najtoplija godina ikad
![Foto: ECM](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_200422133.jpg?v=2)
Iako je 2019. bila druga najtoplija godina u svijetu, niz toplotnih valova širom Evrope doprinio je tome da ova regija dostigne novi temperaturni rekord.
U posljednjih pet godina globalne temperature bile su u prosjeku nešto više od jednog stepena celzija nego na kraju 19. stoljeća. U istom periodu u Evropi su prosječne temperature bile više za gotovo dva stepena celzija, javlja BBC.
Ovi podaci su objavljeni na 50. godišnjicu obilježavanja Dana planete Zemlje.
Svjetska meteorološka organizacija (WMO) kaže da su u proteklih pet godina učestaliji fizički znakovi klimatskih promjena i utjecaja na našu planetu.
Podaci za Evropu koje je sumirala evropska Služba za klimatske promjene Copernicus, pokazuju da je 11 od 12 najtoplijih godina na ovom kontinentu zabilježeno od 2000. godine do danas.
![Foto: Evropska komisija](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/200422133.3_mn.jpg?v=1730639445)
Toplotni valovi u ovim najtoplijim godinama donijeli su suše u mnogim dijelovima Evrope. U mjesecu julu 2019. temperature širom kontinenta bile su između tri i četiri stepena više od normalnih za ovaj period godine.
Temperature iznad prosjeka odrazile su se i na količinu sunca koja je pogodila Evropu tokom cijele godine. Tako je u 2019. u Evropi zabilježen i najveći broj sunčanih sati.
Nakon vrućeg ljeta širom Evrope, uslijedio je i novi rekord - najvlažniji mjesec novembar. Krajem prošle godine zabilježene su kiše gotovo četiri puta veće od prosječnih kišnih padavina u ovo doba godine u zapadnoj i južnoj Evropi.
![Foto: ECM](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/200422133.1_mn.jpg?v=1730639445)
Kada se sumiraju svi podaci, jasan je trend zagrijavanja Evrope u posljednje četiri decenije.
"Evropa se doista zagrijava znatno brže od svjetskog prosjeka. Ovo se dešava iz dva razloga. Prvo, kopnene regije općenito se zagrijavaju brže od okeana. Drugo, smanjenje specifičnih oblika zagađenja zraka doprinijelo je nedavnom zagrijavanju Evrope, posebno ljeti", rekao je profesor Rowan Sutton iz britanskog Nacionalnog centra za atmosfersku nauku.
Ono što zabrinjava istraživače jeste da je srednja temperatura u Evropi u posljednjih pet godina gotovo dva stepena celzija toplija nego predindustrijske. Ovo sugeriše da kontinent krši obećanja data u pariskom klimatskom sporazumu da će temperature ostati "znatno ispod dva stepena".