Letjelica Chandarayaan-2 s orbiterom, landerom i roverom bit će lansirana danas iz svemirskog centra Sriharikota, a lander će do Mjeseca stići 23. ili 24. augusta. Ukoliko misija bude uspješna, Indija će postati tek četvrta zemlja s obavljenim "mekanim" slijetanjem na Mjesec nakon što su to učinili SAD, bivši SSSR i Kina.
Treći indijski program lunarnih istraživanja pod nazivom Chandrayaan-3 bi trebao nastaviti na temelju uspjeha prethodnih misija na Mjesec, a dolazi 13 godina nakon prve indijske misije na Mjesec obavljene 2008. godine, u kojoj je izvedena "prva i najdetaljnija potraga za vodom na lunarnoj površini" te je "ustanovljeno da Mjesec ima atmosferu tokom dana".
Micija Chandrayaan-2 se sastojala od orbitera, landera i rovera, lansirana je u julu 2019. godine, ali je bila samo djelomično uspješna. Orbiter nastavlja kružiti i proučavati Mjesec, no lander-rover nije uspio sigurno sletjelti te se srušio, a razlog je greška u sistemu "kočenja". Međutim, Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) analizirala je sve podatke iz te misije te je obavila simulacije kako bi riješila sve probleme.
Letjelica Chandrayaan-3 teška je 3.900 kg i košta 75 miliona dolara, a njen cilj je "mekano" sliejtanje na lunarnu površinu. Lander Vikram je težak oko 1.500 kg te u svom "stomaku" nosi rover Pragyaan težak 26 kg. Nakon današnjeg lansiranja, putovanje letjelice do orbite Mjeseca trajat će 15 do 20 dana, a nakon toga će naučnici početi smanjivati brzinu u sedmicama koje slijede, kako bi Vikram sigurno sletio. Ako sve bude išlo prema planu, rover sa šest točkova će se naći na lunarnoj površini te će se kretati stijenama i kraterima u misiji prikupljanja podataka i fotografija, koje će slati na Zemlju.