Satelit predstavlja test za izdržljivost drveta u surovim uslovima koji vladaju u svemiru, a ukoliko se pokaže uspješnim, naučnici namjeravaju napraviti još drvenih struktura i lansirati ih u svemir.
"Uz pomoć drveta, materijala koji možemo sami proizvesti, gradit ćemo kuće te živjeti i raditi u svemiru zauvijek", rekao je Tako Doi, astronaut povezan s Univerzitetom Kyoto Ovo je prvi korak u 50-godišnjem planu, koji uključuje sadnju drveća i izgradnju drvenih kuća na Mjesecu pa čak i MArsu.
"Početkom 1900-tih su se avioni pravili od drveta. Drveni satelit bi trebao biti izvodiv" kazao je profesor Koji Murata.
Oni koji se protive ideji drvenih struktura u svemiru, trebaju razmotriti neke od prednosti. Materijal bi trebao zapravo biti izdržljiviji u svemiru nego na Zemlji, jer beskrajna praznina nema vodu ni kisik. Nema ničega što izaziva trulež i teško će doći do zapaljenja. Također, drvo čak nudi i prilično pristojnu zaštitu od zračenja.
Drugi razlog ima veze sa svim ostalim satelitima u orbiti. Zemlja je trenutno okružena s više od 3.000 satelita, a tu je i različit povezani otpad. Drveni sateliti bi u konačnici pali na Zemlju, odnosno, izgorjeli bi tokom ulaska u njenu atmosferu.
Metalni sateliti uglavnom također izgore, no ne prije nego stvore štetne čestiće aluminij oksida. Plan za rješavanje problema sve veće količine svemirskog otpada, koji zatrpava planetu, zasad ne postoji, tako da bi drveni sateliti mogli pomoći. Doi predviđa scenarij u koje bi "metalni sateliti mogli biti zabranjeni u budućnosti".