Područje u kojem je otkrivena ova šumska oblast je UNESCO-ov globalni geopark Leye Fengshan, smješten u autonomnoj regiji Guangxi Zhuang, jugozapadna Kina. Ovaj geopark je također poznat po svojim pećinama i dom je najdužeg prirodnog mosta na svijetu.
Istraživači vjeruju da bi ova prastara šuma mogla skrivati dosad nepoznate biljne i životinjske vrste. Velike udubine, slične ovome otkriću, nisu rijetkost na ovim područjima Kine.
Državna novinska agencija kineske vlade Xinhua objavila je službeni izvještaj u kojem stoji da je novim otkrićem broj vrtača u zemlji porastao na 30.
The #ancient #forest world discovered more than 600ft below the surface in huge #sinkhole in #China Guangxi Zhuang,was found by scientists in Leye Fengshan UNESCO Global Geopark
— Hans Solo (@thandojo) August 22, 2023
It's reported to be 306m in length, 150m in width and 192m in depth pic.twitter.com/zHUGaAsL6y
Chen Lixin, vođa tima pećinske ekspedicije Guangxi 702, rekao je da gusta sjena biljaka doseže do ramena i rekao je da su drevna stabla koja rastu na dnu visoka gotovo 40 metara i da su stara više stotina godina, dok je sama šume vrlo vjerovatno stara nekoliko miliona godina.
Pećinsku ekspediciju dovršio je tim koji se spustio užetom više od 100 metara i pješačio nekoliko sati kako bi došao do dna jame. Krajolik u Geoparku je krško područje, što znači da se sastoji od vapnenca.
Vrtače obično nastaju otapanjem stijenske podloge podzemnom vodom i česte su na tom području. Međutim, jedinstvena šuma pronađena na dnu je neobična i izgleda kao nešto iz fantastičnog filma. Šuma je mogla rasti zahvaljujući obliku rupe, dopuštajući dovoljnoj količini svjetla da uđe, a pritom je i duboka.