Ubrzan tempo
2

Kina obavila 22. misiju ove godine, lansirana dva opservacijska satelita

D. B.
Kina nastavlja obavljati lansiranja ubrzanim tempom, a sada iza sebe ima 22 misije u ovoj godini.

Kina je lansirala novi satelit za opservaciju Zemlje, kao i njegovog malog pratioca koji pripada Univerzitetu Tsinghua. Za lansiranje je korištena raketa Long March 2D, koja je lansirana iz Jiuquana u pustinji Gobi 6. augusta.

Glavni teret je bio optički opservacijski satelit Gaofen 9 (04), koji može praviti i slati fotografije visoke rezolucije. Svi podaci koje skupi ovaj satelit će se koristiti za istraživanje zemljišta, planiranja u gradovima, potvrde vlasništva zemljišta, izgradnju mreže cesta, procjenu usjeva i sprečavanje katastrofa.

Radi se o četvrtom Gaofen 9 satelitu, dva su lansirana ranije ove godine, a priključit će se većoj Gaofen mreži i drugim satelitima za opservaciju Zemlje kao dio China High-resolution Earth Observation sistema (CHEOS).

Lansiran je i satelit Q-SAT koji je razvijan na Univerzitetu Tsinghua u Pekingu, a koji će mjeriti gustoću atmosfere i skupljati podatke gravitacijskog polja.

Gaofen 9 je razvila i proizvela Kineska korporacija CASC, a raketu Long March 2D Akademija za tehnologiju svemirskih letova u Šangaju (SAST) u Pekingu i Šangaju.

Ovo lanisranje je bilo 50. za Long March 2D raketu koja je debitovala 1992. godine. Imala je samo jedan djelomični neuspjeh i to 2016. godine kada su tri satelita poslana u orbitu niže nego se namjeravalo.

Kina je obavila 22 lansiranja u ovoj godini uključujući i testiranje Long March 5B rakete namijenjene za misije na svemirsku stanicu i Tianwen-1 misiju na Mars. Tri od 22 misije su okončane neuspješno, piše Space.

Također, Kina je bila vodeća u lansiranjima 2018. i 2019. godine kada je obavila 39, odnosno 34 lansiranja. CASC je u januaru saopćio da želi obaviti 40 lansiranja ove godine.