Najveća u Aziji
14

Kina razvila antenu koja će primati podatke s Marsa

D. B.
Kina je razvila najveću antenu u Aziji čiji će zadatak biti da prima podatke s Marsa.

Radi se o pokretnoj anteni promjera 70 metara koja je uspješno prošla operativne provjere te je sada spremna da prima signale s Marsa u sklopu misije Tianwen-1, a istomena letjelica će naredne sedmice ući u orbitu Crvene planete.

Izgradnja ogromnog radio teleskopa je počela 2018. godine u sjevernoj kineskoj regiji Tianjin, a završena je na vrijeme jer se letjelica približava Marsu. Nova antena ima oblik tanjira, a s radom je počela u četvrtak. Sastoji se od 1.328 panela, a njen promjer iznosi 70 metara. Ipak, za 30 metara je manja od najveće svjetske pokretne antene koja se nalazi u SAD-u.

Kina je dosad koristila tri antene promjera od 35 do 50 metara u Pekingu i Kunmingu, ali one nisu bile dovoljno snažne da osiguraju kvalitetan prijem podataka s Marsa koji je trenutno udaljen 180 miliona kilometara od Zemlje.

Marsova orbita je udaljena oko 400 miliona kilometara od Zemlje kada se dvije planete nalaze sa suprotnih strana Sunca. Sada Kina može povezati sva četiri svoja teleskopa da poveća njihove mogućnosti.

Letjelica Tianwen-1 je lansirana u julu 2020. godine, a u gravitaciono polje Marsa stiže 10. februara gdje će obaviti manevre kočenja.

Cilj Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA) je da spusti orbiter i rover na površinu Marsa, a ako slijetanje bude uspješno, Kina će postati druga zemlja koja je uspješno upravljala roverom na Crvenoj planeti nakon što su to učinile SAD.

Kineski naučnici će tokom misije tražiti znakove prošlog i sadašnjeg života na planeti, analizirati njeno tlo i atmosferu te mapirati njenu površinu.