Kineski astronauti se vratili kući nakon šest mjeseci provedenih u svemiru
Posada je otputovala u svemir 5. juna kako bi nadgledala posljednju fazu konstrukcije svemirske stanice Tiangong, koja je uspješno obavljena u novembru. Šest mjeseci kasnije se vratila kući letjelicom Shenzhou-14, koja se u nedjelju spustila u kinesku autonomnu regiju u Mongoliji. Kineska svemirska agencija je proglasila misiju "potpuno uspješnom".
Komandant Chen Dong i njegove kolege Liu Yang te Cai Xuzhe su rekli da se osjećaju dobro. Osoblje koje je dočekalo astronaute na tlu pomoglo je posadi pri izlasku iz kapsule, koja se spustila nešto poslije 20 sati po lokalnom vremenu, devet sati nakon odvajanja od svemirske stanice.
Yang je prva kineska astronautkinja, a nakon povratka kući je rekla da iskustvo boravka u stanici nikada neće zaboraviti. Ipak, dodala je da je uzbuđena zbog povratka kući.
Astronauti su dočekali drugi i treći modul stanice Tiangong te su obavili tri svemirske šetnje kako bi provjerili i testirali nove dijelove. Također, dočekali su i novu konesku posadu koja je stigla na stanicu, a to je bila prva predaja dužnosti u historiji Kine. Nova posada je otputovala letjelicom Shenzhou-15 iz Centra za lansiranje sateilta Jiuquan u pustinji Gobi na sjeverozapadu Kine, a na stanici će provesti šest mjeseci.
Kao što je poznato, Kina je 2011. godine isključena iz programa Međunarodne svemirske stanice koji predvodi američka svemirska agencija NASA.
Ovo je bila posljednja od 11 misija potrebnih za sklapanje stanice, koja bi trebala biti u funkciji 10 godina te provoditi eksperimente u uslovima gotovo bez gravitacije.
Nova posada će se fokusirati na instalaciju posade i postrojenja u stanici.
Kina je tek treća zemlja koja je uspjela poslati astronaute u svemir i izgraditi vlastitu svemirsku stanicu. Ova zemlja je prethodno imala dvije privremene i eksperimentalne stanice pod nazivom Tiangong-1 i Tiangong-2.
Očekuje se da će Kina godišnje lansirati dvije misije s posadom.
Ova zemlja je u proteklih deset godina lansirala više od 200 raketa. Na Mjesec je poslala letjelicu Chang'e 5, koja ima zadatak da prikupi uzorke.