Devet sati i šest minuta
50

Kineski astronauti srušili NASA-in rekord u trajanju svemirske šetnje

Piše: D. B.
Kineski astronauti Cai Xuzhe i Song Lingdong postali su novi svjetski rekorderi kada je riječ o najdužoj svemirskoj šetnji.

Xuzhe i Lingdong su obavili najdužu svemirsku šetnju u historiji kada su u utorak 17. decembra izašli iz kineske svemirske stanice Tiangong. Kineska svemirska agencija CMSA je saopćila da je šetnja trajala 9 sati i 6 minuta, što je novi svjetski rekord.

Rekord je ranije bio u vlasništu astronauta američke svemirske agencije NASA-e Jamesa Vossa i Susan Helms, koji su ga postavili 2001. godine kada su u svemirskoj šetnji izvan Međunarodne svemirske stanice proveli 8 sati i 56 minuta.

Tiangong kruži oko Zemlje na visini između 340 i 450 kilometara iznad naše planete, što je otprilike ista orbitalna visina kao u slučaju ISS-a. Snimak prikazuje kineske astronaute, članove misije Shenzhou-19, kako osigurani sigurnosnim kablovima izlaze iz laboratorijskog modula Wentian, koji je dio pomenute svemirske stanice.

Treći član misije Wang Haozhe je pružao podršku iz unutrašnjosti stanice. Pored toga, Tiangongove robotske ruke i timovi zemaljske kontrole odigrali su ključne uloge u uspjehu misije. CMSA je svemirsku šetnju proglasila potpunim uspjehom.

Astronauti su obavili važne zadatke tokom svemirske šetnje, uključujući postavljanje zaštite od krhotina i inspekciju vanjske opreme. Postavljanje zaštitnih panela je važno zbog zaštite kablova i cijevi sistema termalne kontrole na modulu Tianhe od potencijalnog udara svemirskog otpada.

Astronauti misije Shenzhou-19 su obavili svemirsku šetnju noseći Feitian odijela za aktivnosti u svemiru. Ova odijela nude podršku života, zaštitu od okoline i komunikacijske mogućnosti tokom svemirskih šetnji. Dizajnirana su da omoguće astronautima da rade punih osam sati izvan svemirske letjelice, a njihov vijek trajanja iznosi tri godine. Također, mogu se koristiti za maksimalno 15 svemirskih šetnji.

Song, bivši pilot borbenih aviona, postao je prvi kineski astronaut rođen devedesetih, koji je obavio svemirsku šetnju. S druge strane je Cai, komandant misije, obavio svoju drugu svemirsku šetnju. On je bio član posade Shenzhou-15 te je obavio svemirsku šetnju dugu 5,5 sati u novembru 2022. godine.

Misija Shenzhou-19 u planu ima još svemirskih šetnji, brojne naučne eksperimente i tehničke testove. Posada je na stanicu stigla krajem oktobra, dok se kući vraća krajem aprila ili početkom maja 2025. godine. Slijetanje će biti obavljeno u Unutrašnjoj Mongoliji.

Prvu kinesku svemirsku šetnju obavio je Zhai Zhigang 27. septembra 2008. godine. Tada je nosio prvu generaciju Feitian svemirskog odijela te je izašao iz svemirske letjelice Shenzhou-7 i obavio svemirsku šetnju dugu oko 20 minuta.

Konstrukcija kineske stanice u obliku slova "T" počela je 2021. godine, a završena je do kraja 2022. godine. Međutim, već postoje planovi za širenje stanice Tiangong.