Mario Šantić iz Zenice je među 2% najinteligentnijih ljudi na svijetu: Najbolji rad je rad na sebi
Šantić je na posljednjem testiranju Mense u BiH postigao izvanredan rezultat s IQ 152 prema Kattelovoj skali i IQ 133 prema Vekslerovoj skali te se svrstao među samo dva posto svjetske populacije koja postiže ovako visoke rezultate na međunarodno priznatom testu inteligencije.
U razgovoru za Klix.ba Šantić je kazao da je osnovnu školu Katolički školski centar “Sveti Pavao” završio u Zenici te da pohađa 4. razred srednjoškolske gimnazije KŠC “Sveti Pavao”.
Od malih nogu su ga privlačili matematika i fizika, ali u svemu tome nije gubio ni sve ono što život nosi sa sobom kao što je vrijeme za igru i odmor.
"Bio sam fasciniran time kako i na koje načine svijet oko nas funkcionira. Naravno, tada nisam mogao puno znati o tome, ali dovoljno je bilo samo interesovanje za to kako bih danas mnogo više istraživao o tome. U školi sam uvijek postizao odlične uspjehe s prosjekom 5.0 te sam sudjelovao na brojnim domaćim i međunarodnim natjecanjima vrlo često s odličnim rezultatima. Uvijek sam se trudio poboljšavati inteligenciju. Istina je da u inteligenciji postoji genetski faktor, ali isto tako je možemo poboljšati konstantnim vježbanjem i umnim radom koji stimulira mozak na razvoj", govori Šantić na početku razgovora te dodaje:
"Volio sam u slobodno vrijeme igrati šah, ali naravno i video igre. Ne vjerujem da je bilo gubljenje vremena jer sam kroz njih stekao mnogo znanja i vještina koje su imale direktan utjecaj na osobu koja sam danas."
Zbog svih postignutih rezultata, ali i samog Mensa testiranja i inicijativi da se prijavi, zahvalio se i profesorici matematike razrednici Sandri Gajić koja ih je animirala da odu na testiranje. O samom testiranju kaže da je trebalo riješiti 36 pitanja u 40 minuta.
"Pitanja su bila napravljena na način da izmjere kognitivne sposobnosti bez sociokulturnih i spoljašnjih utjecaja. Dobili smo 36 pitanja koja smo trebali riješiti u 40 minuta, a sva su pitanja napravljena na način da postoji 9 slika u 3x3 kvadrata, gdje mi trebamo dopuniti devetu sliku koja nedostaje. Sada po završetku vidim da je Katelov test inteligencije bio sve zahtjevniji što smo se više približavali kraju te nije bilo lako uočiti koja slika ide sljedeća. Drago mi je što je organizacija tijekom testiranja bila jako dobra i profesionalna - nije bio problem skoncentrirati se jer unatoč broju učesnika, bili su odlični uvjeti za rad, te je bila potpuna tišina", kazao nam je Šantić.
Na pitanje šta za njega predstavlja Mensa certifikat ističe da je to potvrda njegovog visokog potencijala te da ne znači da će samo sjediti i gledati rezultat već je plan da uloži još dosta truda kako bi potencijal iskoristio i postigao ono što želi biti u životu.
"Planovi su mi najvjerovatnije upisati fakultet elektrotehnike ili nečega u vezi fizike/informatike. Teško je predvidjeti što će se desiti, ali plan mi je završiti fakultet. Nakon toga još uvijek razmišljam gdje se vidim u budućnosti..", pojasnio je.
Iako ne voli da se ističe kaže da svaki dan donosi priliku da svako napravi bolju verziju sebe naglašavajući da je rad na sebi po njemu najbitniji rad koji neko može vršiti.
"Uvijek je lijepo pomagati i biti vjetar u leđa drugima, ali primarno se moramo truditi biti što bolja verzija sebe. Dovoljno je da se promijenimo samo 1% nabolje svaki dan te se tijekom jedne godine toga mnogo nakupi. Jednu lošu naviku smanjiti danas, sutra prošetati malo više nego jučer, prekosutra pročitati 10 stranica knjige - sve počinje od malih koraka. Moja poruka drugima bi bila da ostanu uporni jer smo mi jedini koji možemo sebe promijeniti. Uvijek tu može biti druga osoba ili osobe koje će nas bodriti i podržavati, ali nećemo ništa postići ako mi sami to ne želimo. Zbog toga se trebamo truditi postati najbolja verzija sebe koja će biti ponosna na promjenu koju je učinila, ponosna kad gleda svoju staru sliku i može reći ‘Bolji sam od te osobe!'", zaključio je ovaj 19-godišnji Zeničanin.