![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/061201037.jpg)
Morski konjic se koristi u prehrani više od 2,000 godina, a pored tradicionalnog vjerovanja da značajno poboljšava seksualni apetit, vjeruje se i da pomaže kod respiratornih problema.
Danas, istraživači Nacionalnog instituta za oceanografiju države Goe u suradnji sa Nacionalnim centrom za citologiju pokušat će razotkriti sve postojeće misterije o neobičnoj ribi.
[SLIKA]1[/SLIKA]
Raidurga Sreepada, voditeljica pomenutog istraživanja, smatra kako će studija jednog od najsloženijih živih organizama doprinijeti unapređenju farmaceutskog sektora, ali i zaustaviti njihovo istrebljivanje.
"Morski konjic se lovi još od 342. godine prije Krista i danas se smatra jednim od najvažnijih sastojaka tradicionalnih lijekova, širom Kine, Koreje i Tajlanda, za poboljšanje seksualnog apetita, liječenje astme i kašlja.", izjavila je Sreepada na press konferenciji.
[SLIKA]2[/SLIKA]
"Uzet ćemo potrebne primjerke iz njihovog prirodnog okruženja, a zatim istražiti sva moguća dejstva morskog konjica. Ako otkrijemo posebna medicinska dejstva, obavljat ćemo eksperimente i na ljudima."
Prema procjenama Nacionalnog instituta za oceanografiju svake godine diljem svijeta obavlja se trgovina sa oko 20 miliona morskih konjica.
[SLIKA]3[/SLIKA]
Indija je jedna od najvećih zemalja izvoznica ovog "afrodizijaka", budući da njen godišnji izvoz iznosi 1,3 miliona morskih konjica.
Cijena jednog kilograma ili 100 osušenih morskih konjica iznosi i do 200 dolara u zemljama poput SAD-a, gdje živi veliki broj Kineza.