Neuralink još ne namjerava skoro pozivati one koji bi dobrovoljno učestvovali u testiranju. Prethodni Muskovi pokušaji početka testiranja bili su neuspješni.
FDA je ranije odbio zahtjev za testiranje iz sigurnosnih razloga. Muskova kompanija se nada da će pomoći u liječenju stanja kao što su paraliza i sljepoća. Čipovi, koji su testirani na majmunima, napravljeni su tako da tumače moždane signale i prenose ih preko Bluetootha.
Najavljeno je da će testiranja biti opsežna kako bi se prevladali tehnološki i etički izazovi, a kako bi čipovi u konačnici bili što dostupniji. Neuralink, koji je osnovan 2016., više puta je precijenio brzinu razvoja ovih čipova.
Prvobitni cilj je bio da se u ljudski mozak počnu ugrađivati 2020., a potom je rečeno da će se to desiti 2022. Kompanija je negirala navode da je tokom testiranja narušila dobrobit životinja.
Neuralinkova najava o testiranju moždanih čipova na ljudima je uslijedila nakon nedavne objave švicarskih istraživača o također moždanim čipovima.
Naime, objavljeno je da je paralizovani Nizozemac mogao hodati zahvaljujući čipu koji bežično prenosi misli na njegove noge i stopala, prenosi BBC.