Na današnji dan Mongoli su spalili Bagdad, rijeka Tigris je bila crna od tinte uništenih knjiga
Drugi abasidski kalif, Abu Ja'far Al-Mansur, osnovao je 751. godine grad Bagdad. Tamo je osnovao biblioteku u u palači, koja je, prema nekim izvorima, prerasla u Kuću mudrosti. Prema tim izvorima, biblioteka se izvorno bavila prevođenjem i očuvanjem perzijskih djela, prvo s Pahlavi (srednjoperzijski), zatim sa sirijskog i na kraju grčkog i sanskritskog, piše History of information.
Samu Kuću mudrosti osnovali su abasidski halifa Harun al Rashid i njegov sin al-Ma'mun, koji su vladali u 9. stoljeću. Ubrzo je postala mjesto koje je okupljalo najučenije muslimanske naučnike.
Sa populacijom od preko milion stanovnika Bagdad je bio prava metropola svoga vremena, a ovo doba se naziva i zlatnim dobom islamske nauke. U ovo vrijeme je djelovao i matematičar al-Khawarizmi po čijoj knjizi Kitab al-Jabar je ime dobila algebra.
Mongoli su svoju opsadu Bagdada započeli krajem januara 1258. godine, a grad je zauzet 10. februara. Halifa al-Must'asim je ubijen, a prema mišljenju Hulagu Kana ubijeno je 200.000 stanovnika. Druge procjene govore i o 300.000 ubijenih.
Preživjeli su rekli da je toliko knjiga bačeno u rijeku da su vode Tigrisa postale crne od tinte, drugi su rekli da su vode crvene od krvi.
"U jednoj sedmici biblioteke i njihovo blago koje se skupljalo stotinama godina spaljeno je ili na neki drugi način uništeno. Toliko je knjiga bačeno u rijeku Tigris, prema jednom piscu, da su oblikovale most koji bi podupirao čovjeka na konju", napisao je Michael H. Harris u knjizi Historija biblioteka u zapadnom svijetu.
Uništavanje Bagdada i njegovih biblioteka ujedno označava i kraj zlatnog doba islamske nauke, a brojni antički spisi koji su bili prevedeni i čuvani su uništeni i nažalost možda i zauvijek ostali nedostupni čovječanstvu.