Najveći digitalni fotoaparat na svijetu može fotografisati Mjesečevu prašinu
Tehničari laboratorija SLAC National Accelerator Laboratory završavaju posao na najvećem digitalnom fotoaparatu na svijetu, koji će biti transportovan u Čile i postavljen na teleskop koji se nalazi u Andama. Ovaj projekt je započet prije nekoliko godina, a iako nije završen, svi mehanički dijelovi su napokon sklopljeni.
Fotoaparat je sastavljen kako bi ga posjetitelji mogli vidjeti te pogledati kroz njegova sočiva. SLAC-ovi tim je primio 21 gosta iz 14 različitih medijskih organizacija u septembru koje se bave različitim medijskim interesima uključujući lokalne, nacionalne, naučne, printane, radijske, video i TV medije.
Tim SLAC-a je testirao zatvarač fotoaparata i sistem za zamjenu filtera, a dvije dinamičke komponente su tek instalirane. Fotoaparat od 3.200 MP će praviti fotografije za desetogodišnje istraživanje Opservatorija Rubin.
LSST Camera je digitalni fotoaparat, ali je ogroman i posjeduje 189 senzora koji mogu "uhvatiti" svjetlost koja dolazi od zvijezda i drugih objekata te je pretvoriti u električne signale, koji se potom pretvaraju u digitalne fotografije. Veličina svakog senzora je oko 16 milimetara te sadrže više piksela od iPhonea.
Fotoaparat ima ukupno 3,2 gigapiksela te može praviti fotografije dovoljno velike rezolucije da se vide čestice Mjesečeve prašine. S prečnikom od 1,57 metara, najveće sočivo fotoaparata je ujedno i najveće koje je ikad napravljeno.
Projekt menadžer LSST Camere VIncent Riot je rekao da su senzori ekstremno skupi za proizvodnju te da ih pogrešno poravnanje može lako oštetiti, tako da je njihovo slaganje bilo poput "parkiranja Lamborghinija s razmakom od nekoliko milimetara".
LSST je astronomski opservatorij koji je trenutno u izgradnji u Čileu. Njegov glavni zadatak će biti izvođenje sinoptičkog astronomskog istraživanja Legacy Survey of Space and Time (LSST). Opservatorij se nalazi na vrhu planine Cerro Pachon visoke 2.682 metra, odnosno na njenom vrhu El Penon. Riječ je o regiji Coquimbo na sjeveru Čilea.