NASA-ini astronauti iz svemira glasali na američkim predsjedničkim izborima
Trenutno se na ISS-u nalazi četvero američkih astronauta u okviru SpaceX Crew-9 misije, a to su Don Pettit, Nick Hague, Butch Wilmore i Suni Williams. Svi oni su dobili priliku da glasaju u aktuelnim američkim predsjedničkim izborima, baš kao i 160 miliona ostalih Amerikanaca.
"To je veoma važna dužnost koju imamo kao građani. Ovo je sjajno", izjavila je Williams u obraćanju s ISS-a.
"NASA nam je olakšala da budemo uključeni u izbore, tako da smo uzbuđeni zbog te prilike", dodao je Wilmore.
Njih dvoje nisu očekivali da će ove godine glasati u "odsustvu" kada su stigli na ISS u letjelici Boeing Starliner 5. juna. Njihova misija je trebala trajati samo jednu sedmicu, no oni su i dalje na ISS-u.
Nažalost, Starliner je tokom leta prema ISS-u doživio probleme s potisnicima, a letjelica je ostala spojena sa stanicom tri mjeseca dok su Boeing i NASA pokušavali ustanoviti u čemu je problem provodeći testove na tlu. U konačnici je odlučeno da se Starliner na Zemlju iz sigurnosnih razloga vrati bez astronauta, tako da su Williams i Wilmore ostali bez "prijevoza kući".
Povratkom Starlinera na Zemlju u septembru, Williams i Wilmore su nastavili obavljati dužnosti u orbitalnoj stanici te su i zvanično postali dio posade SpaceX Crew-9 kada je ona stigla prije dvije sedmice. Uprkos tome što nisu na Zemlji, Williams i Wilmore su uspjeli glasati na izborima.
Njihove kolege Hague i Pettit su znali da će biti u svemiru na dan izbora, tako da su glasanje obavili poštom prije lansiranja na ISS, baš kao i NASA-ina astronautkinja Kate Rubins 2022. godine.
Ipak, prvi NASA-in astronaut koji je glasao iz svemira bio je David Wolff, koji je svoju građansku dužnost obavio s ruske svemirske stanice Mir 1997. godine.
Astronauti su na ISS-u glasali koristeći Space Communication and Navigation (SCaN) Program.
Nakon što su popunili elektronski glasački listić na ISS-u, taj dokument je poslan NASA-inim sistemom Tracking and Data Relay Satellite System do antene na Zemlju smještene u NASA-inom postrojenju u Las Crucesu u New Mexicu. Potom ga je NASA proslijedila Centru za kontrolu misije, tako da je isporučen službeniku za glasanje. Treba napomenuti da je glasački listić šifrovan te da je dostupan samo astronautima i pomenutom službeniku.