NASA kritikovala Kinu zbog nekontrolisanog pada dijelova rakete Long March 5B
"Države moraju minimizirati rizike za ljude i imovinu na Zemlji ponovnim ulaskom svemirskih objekata i povećati transparentnost u vezi s tim operacijama", rekli su iz NASA-e.
"Kina ne ispunjava odgovorne standarde u pogledu njihovog svemirskog otpada," dodali su.
Najveći dio velike rakete Long March 5B izgorio je ponovnim ulaskom u atmosferu, a ostaci su pali zapadno od Maldiva, rekao je Kineski ured za svemirsko inžinjerstvo.
Američko svemirsko zapovjedništvo saopćilo je da se Long March 5B vratio na Zemlju iznad Arapskog poluostrva.
Raketa, visoka oko 33 metra i teška gotovo 40.000 kilograma, lansirala je u orbitu komad nove kineske svemirske stanice 29. aprila. Nakon što je potrošeno gorivo raketi je ostalo da nekontrolisano leti kroz svemir dok je Zemljina gravitacija ne privuče nazad.
Generalno, međunarodna svemirska zajednica pokušava izbjeći takve scenarije. Većina raketa koje se koriste za podizanje satelita i drugih objekata u svemir provode kontrolisanije ulaske koji ciljaju na okean ili su ostavljeni u takozvanim "grobljanskim" orbitama koje ih drže u svemiru decenijama ili vijekovima.
U ovom slučaju bilo je nemoguće precizno odrediti gdje i kada će ostaci pasti na Zemlju.
Uprkos nedavnim naporima da se bolje regulišu i smanje svemirski ostaci, Zemljina orbita prepuna je stotina hiljada komada nekontrolisanog smeća, od kojih je većina manja od 10 centimetara.
Objekti neprestano ispadaju iz orbite, iako većina komada sagorijeva u Zemljinoj atmosferi prije nego što imaju priliku izvršiti udar na površinu. Ali dijelovi većih objekata, poput rakete Long March u ovom slučaju, mogu ugroziti strukture i ljude na kopnu.