Hu je u nedjelju poručio da je lansiranje rakete Artemis, koja nosi Orion, u srijedu "historijski dan za let u svemir". Orion je trenutno oko 134.000 km od Mjeseca.
"To je prvi korak koji poduzimamo u dugoročnom istraživanju dubokog svemira, ne samo za SAD nego i za svijet. I ne mislim da je ovo historijski dan samo za NASA-u, nego također i ta sve ljude koji vole letove u svemir i istraživanje svemira", rekao je Hu.
"Vraćamo se na Mjesec, radimo na održivom programu i ovo je zapravo vozilo koje će prevoziti ljude koje će nas vratiti na Mjesec", dodao je Hu.
Hu je objasnio da će, ako trenutni let Artemisa bude uspješan, sljedeći biti s posadom, nakon čega će uslijediti treći gdje će astronauti ponovno sletjeti na Mjesec po prvi put nakon Apolla 17 u decembru 1972. godine.
On the third day of the #Artemis I mission and over halfway to the Moon, @NASA_Orion maneuvered its solar arrays and captured the Moon.
— NASA Artemis (@NASAArtemis) November 19, 2022
Flight controllers used cameras to inspect part of the crew module and European Service Module. Follow along here: https://t.co/wDLKQFkH8z pic.twitter.com/agJuXGrzwp
Jedna od najkritičnijih faza misije Artemis je sigurno vraćanje modula Orion na Zemlju. Ponovo će ući u atmosferu planete brzinom od 38.000 km/h ili 32 puta brže od brzine zvuka, a štit na donjoj strani bit će izložen temperaturama koje se približavaju 3.000 celzija.
Nakon što sigurnost Artemisovih komponenti i sistema bude testirana i dokazana, Hu je rekao da je plan da ljudi žive na Mjesecu "u ovom desetljeću".
Jedan od razloga za povratak na Mjesec je otkriti ima li vode na njegovom južnom polu jer bi se to moglo pretvoriti u gorivo za letjelice koje idu dublje u svemir, naprimjer Mars.
"Poslat ćemo ljude na površinu i oni će živjeti na toj površini i baviti se naukom. Za nas će biti jako važno naučiti živjeti izvan Zemljine orbite i onda napraviti veliki korak kada odemo na Mars", rekao je Hu.
Kapsula Orion trebala bi se vratiti na Zemlju 11. decembra.