NASA planira gradnju nuklearnih reaktora na Mjesecu za napajanje budućih baza s posadom
NASA je objavila tender za prijedloge za "fisijski površinski energetski sistem" kao dio svog programa Artemis za povratak ljudi na Mjesec, a na kraju i na Mars.
Prema planovima američke svemirske agencije, astronauti će na kraju provesti do dva mjeseca živeći na Mjesecu, što će postati polazna tačka za misije dalje u Sunčev sistem.
Problem je što jedna lunarna noć može trajati do 14 dana, što solarnu energiju čini nepouzdanim izvorom energije za užurbanu mjesečevu bazu.
"Površinska snaga fisije u kombinaciji sa solarnim ćelijama, baterijama i gorivnim ćelijama može pružiti snagu za upravljanje roverima, provođenje eksperimenata i korištenje Mjesečevih resursa za proizvodnju vode, pogonskog goriva i drugih zaliha za održavanje života", kazali su NASA.
NASA-in poziv za podnošenje prijedloga nudi neke naznake o tome kakav bi mogao biti fisijski reaktor na Mjesecu.
Prvo, morat će biti mnogo manji od konvencionalnih nuklearnih reaktora koji se koriste za proizvodnju električne energije na Zemlji.
Da bi došao do Mjeseca, reaktor treba da stane u cilindrični kontejner četiri metra širok i šest metara dugačak i ne može težiti više od 6.000 kg.
Ako preživi lansiranje i slijetanje, reaktor mora biti prenosiv, tako da se može odnijeti sa mjesta slijetanja i koristiti na drugom mjestu na Mjesecu, gdje će proizvoditi najmanje 40 kilovata kontinuirane snage do deset godina.
Osim toga, NASA navodi da reaktor mora biti potpuno autonoman.
"Ne može se osloniti na bilo kakvu eksternu snagu ili robotsku podršku, niti učešće astronauta u pokretanju, gašenju, radu ili održavanju sistema", navodi se u NASA-inoj tenderskoj dokumentaciji.
Kompanije sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama imaju rok do 19. februara sljedeće godine da dostave svoje planove, saopćila je NASA.
Planovi da se nuklearna fisija radi u svemiru neće se zaustaviti na Mjesecu, rekli su NASA-e.
Ranije ove godine, svemirska agencija i američko Ministarstvo energetike objavili su da traže prijedloge za nuklearni termalni pogonski sistem koji bi mogao pokretati buduće misije na Mars.
Ipak, postoje značajne prepreke, reaktor koji pokreće nuklearni pogonski sistem radio bi na temperaturama većim od 2.500 C, što znači da bi svi okolni materijali trebali preživjeti ekstremnu toplinu koja se stvara.