Naučnici iz SAD-a tvrde da su otkrili novu boju: Dali su joj ime "olo"

Stimulacijom specifičnih ćelija u mrežnjači oka, učesnici su, prema vlastitim tvrdnjama, vidjeli plavo-zelenu nijansu kakva ne postoji u prirodi. Ipak, neki stručnjaci navode kako je postojanje nove boje “stvar interpretacije” i još uvijek otvoreno za raspravu.
Nalazi su objavljeni u uglednom časopisu Science Advances, a koautor studije, profesor Ren Ng s Univerziteta Kalifornije, opisao ih je kao “izvanredne”.
Profesor Ng, koji je bio jedan od petoro učesnika eksperimenta, izjavio je za BBC Radio 4 da je olo “zasićeniji od bilo koje boje koju možemo vidjeti u stvarnom svijetu”.
“Zamislite da cijeli život gledate samo jednu nijansu roze – nježnu, pastelnoroze. A onda jednog dana neko dođe s majicom u najintenzivnijoj roze boji koju ste ikada vidjeli, i kaže vam da je to nova boja i da se zove crvena”, rekao je Ng slikovito pojašnjavajući osjećaj.
Eksperiment je izveden uz pomoć uređaja nazvanog “Oz”, sastavljenog od ogledala, lasera i optičkih komponenti, kojeg su prethodno razvili istraživači s UC Berkeleyja i Univerziteta Washington. Laserski snop bio je usmjeren u zenicu jednog oka svakog od pet učesnika – četvorice muškaraca i jedne žene, svi s normalnim vidom.
U središtu istraživanja bila je mrežnjača – svjetlosno osjetljivi sloj tkiva na zadnjem dijelu oka, odgovoran za prijem i obradu vizuelnih informacija. Unutar mrežnjače nalaze se čepići – ćelije koje prepoznaju boje, a dijele se na tri vrste: S (osjetljive na plavu), M (na zelenu) i L (na crvenu svjetlost).
U prirodnom vidu, kada se stimuliše M-čepić (za zelenu boju), gotovo uvijek dolazi i do stimulacije obližnjih L i/ili S ćelija, jer se njihova funkcija preklapa. No, u ovom eksperimentu naučnici su uspjeli stimulisati samo M-ćelije, što je prema tvrdnjama iz studije izazvalo potpuno novu percepciju boje – onu koja u prirodnim uslovima nije moguća.
Učesnici su potom pokušali uskladiti viđenu nijansu s pomoću kontrolisanog točkića boja – svi su došli do iste, do tada nepoznate nijanse.
Ipak, nisu svi stručnjaci ubijeđeni u otkriće. Profesor John Barbur, naučnik za vid s univerziteta City St George’s u Londonu, koji nije bio dio istraživačkog tima, rekao je da je riječ o “tehnološkom dostignuću” u preciznoj stimulaciji čepića, ali da otkriće nove boje ostaje “stvar diskusije”.
Prema njegovom mišljenju, promjene u percepciji boje mogle bi se objasniti i promjenama u osjetljivosti ćelija, što nije neuobičajeno ni u drugim okolnostima.
Ipak, profesor Ng i njegov tim vjeruju da bi otkriće moglo otvoriti nove mogućnosti u razumijevanju vida kod osoba s daltonizmom – stanja zbog kojeg ljudi teško razlikuju određene boje. Kako kažu, iako je olo “tehnički izuzetno teško vidjeti”, upravo bi to moglo pomoći u razvijanju novih pristupa u tretiranju poremećaja vida.