Naučnici rekonstruisali izgled lica neandertalca starog 75 hiljada godina
Arheolozi su mukotrpno sastavili lubanju osobe, koju su istraživači nazvali Shanidar Z, od stotina spljoštenih fragmenata kostiju otkrivenih u špilji Shanidar u iračkom Kurdistanu 2018. godine. Vjeruje se da je njezina lubanja smrskana nedugo nakon njene smrti, vjerovatno uslijed odrona kamenja, a zatim zbijena desecima hiljada godina sedimenta.
A sada, uz pomoć skeniranja površine i tehnika 3D ispisa, arheolozi su oživjeli njeno lice, mišiće, kožu i sve ostalo. Detaljno su opisali svoje napore u novom dokumentarcu pod nazivom "Tajne neandertalaca", koji je na Netflixu prikazan 2. maja.
"Lubanje neandertalaca i ljudi izgledaju vrlo različito. Neandertalske lubanje imaju ogromne obrve bez brade, s izbočenim središtem lica što rezultira istaknutijim nosovima. Ali rekreirano lice sugerira da te razlike nisu bile tako velike u životu", rekla je u izjavi Emma Pomeroy, paleoantropologinja sa Univerziteta u Cambridgeu koja se pojavljuje u dokumentarcu.
Neandertalci su bili najbliži rođaci modernog čovjeka. Živjeli su u Euroaziji prije oko 400.000 godina dok nisu izumrli prije otprilike 40.000 godina. Međutim, tokom tog vremena, vjerovatno još prije 250.000 godina, neandertalci su se križali s Homo sapiensom koji je otišao iz Afrike u Euroaziju. Genetska ostavština tih događaja križanja i danas živi.
"Možda je lakše vidjeti kako je došlo do križanja između naše vrste, do te mjere da gotovo svi danas živi još uvijek imaju DNK neandertalca", rekao je Pomeroy.
Špilja Shanidar izvorno je postala poznata po arheološkim otkrićima iz 1950-ih, koja su otkrila nekoliko neandertalaca koji su izgledali kao da su ondje pokopani jedan za drugim. Ovi nalazi sugeriraju da je ova špilja bila grobno mjesto koje su koristili ti arhaični ljudi.
Do sada su iz špilje iskopani ostaci najmanje 10 neandertalaca. Međutim, arheolozi misle da je Shanidar Z potencijalno najbolje očuvan od svih njih. Njeni ostaci, koji uključuju dio kostura gotovo do njenog struka, pažljivo su izvučeni ispod 7,5 metara tla i stijena i uklonjeni za analizu u desecima malih, u foliju omotanih blokova.
Arheolozi joj nisu mogli pronaći zdjelične kosti, pa su njezin spol odredili proučavanjem proteina u zubnoj caklini. Ove analize također bacaju svjetlo na njezinu dob, što je otkriveno progresivnim, sa godinama povezanim znakovima istrošenosti. Tim smatra da je Shanidar Z možda bila u srednjim 40-ima i visoka oko 1,5 m, piše Livescience.