Naučnici sa UCLA-e tvrde: Današnja Zemlja je nastala u sudaru prije 4,5 milijardi godina
Theia je bila protoplanet veličine Marsa, a sudario se s proto-Zemljom prije 4,5 milijardi godina, kada je naša planeta bila stara samo 100 miliona godina.
Odranije je poznato da su se Theia i proto-Zemlja sudarile, no do sada se mislilo da je bilo riječ samo o "okrznuću". Ipak, naučnici sa UCLA-e tvrde kako je sudar bio izuzetno žestok i direktan.
Od siline udara proto-Zemlja i Theia su se spojile i formirale Zemlju, dok se jedan dio odlomio. Taj dio nije mogao pobjeći gravitaciji Zemlje i on se vremenom pretvorio u Mjesec.
Naučnici su uzeli kamenja prikupljena sa Mjeseca tokom tri Apollo misije i uporedili ih sa vulkanskim kamenjem sa Havaja i iz Arizone. Na njihovo iznenađenje, nisu pronašli nijednu razliku u izotopima kisika, tako da je jasno da su kamenja hemijski identična.
"Nema razlike između izotopa kisika na kamenjima sa Zemlje i Mjeseca. Ostaci Tehie su izmiješani na Zemlji i na Mjesecu i ravnopravno su rapoređeni", izjavio je vođa tima naučnika Edward Young, profesor geohemije i kozmohemije na UCLA-i, koji je dodao da bi Theia postala planet sunčevog sistema da se nije sudarila sa proto-Zemljom.