Nauka sve više vodi ka dokazima o životu u svemiru: Samo je pitanje vremena kada će to biti potvrđeno
A jedan naučnik, koji vodi misiju na Jupiter, ide toliko daleko da kaže da bi bilo "iznenađujuće" da nema života na jednom od ledenih mjeseca planete.
Svemirski teleskop James Webb nedavno je uhvatio fotografije koje imaju jasan nagovještaj života na planeti izvan našeg Sunčevog sistema. Brojne misije koje su u toku ili koje tek treba da počnu označavaju novu svemirsku trku za najveće naučno otkriće svih vremena.
"Živimo u beskonačnom univerzumu, sa beskonačnim zvijezdama i planetama. I mnogima je od nas bilo očigledno da ne možemo biti jedini inteligentni život tamo", kaže profesorka Ketrin Hejmans, škotska kraljevska astronomkinja.
Ona dodaje, potom, kako danas imamo tehnologiju i sposobnost da odgovorimo na pitanje da li smo sami u kosmosu. Što se nekada činimo nedostižnim.
Zlatokosa zona
Teleskopi sada mogu analizirati atmosferu planeta koje kruže oko udaljenih zvijezda, tražeći hemikalije koje - barem na Zemlji - mogu proizvesti samo živi organizmi.
Prvi nagovještaj takvog otkrića došao je ranije ovog mjeseca. Mogući znak gasa koji na Zemlji proizvode jednostavni morski organizmi otkriven je u atmosferi planete po imenu K2-18b, koja je udaljena 120 svjetlosnih godina.
Planeta se nalazi u onome što astronomi nazivaju "zonom Zlatokose" - na pravoj udaljenosti od svoje zvijezde da površinska temperatura ne bi bila ni previše vruća ni previše hladna, već taman da ima tečne vode, koja je neophodna za održavanje života.
Tim očekuje da će za godinu dana znati da li su ovakvi nagovještaji potvrđeni ili su pak nestali. Ako bi se, kojim slučajem, nagovještaji potvrdili, to bi radikalno promijenilo način na koji razmišljamo o potrazi za životom izvan našeg svijeta.
"Ako pronađeno znakove života na prvoj planeti koju proučavamo, to će povećati mogućnost da je život uobičajen u svemiru", riječi su profesora Nikka Madhhusudhana sa Instituta za astronomiju Univerziteta Kembridž.
Njegova predviđana su da će u rok od pet godina doći do velike transformacije u našem razumijevanju života u svemiru.
Sa druge strane, teleskop poput James Webba ima i nedostatke. Naime, on ne bi mogao otkriti planete tako male kao što je Zemlja. Zbog toga, NASA planira uspostavu novog opservatorija.
O svemu ovome, u konačnici o tome koliko je nauka uznapredovala govori i sljedeće: Prije trideset godina nismo imali dokaze da planete kruže oko drugih zvijezda. Sada ih je otkriveno više od pet hiljada koje astronomi i astrobiolozi mogu proučavati do neviđenih detalja.
"Ako pronađemo znakove života, to će biti revolucija u nauci, a to će biti i ogromna promjena u načinu na koji čovječanstvo gleda na sebe i svoje mjesto u svemiru", kaže Subhajit Sarker sa Univerziteta Cardiff, piše BBC.