Žena poznata samo kao "pacijentica iz New Yorka" završila je terapiju prije godinu dana, a ljekari sada ne mogu pronaći nikakve tragova HIV-a u njenom organizmu. Njoj je HIV dijagnosticiran 2013. godine, a leukemija 2017. godine, činilo se da za nju nema nade, ali je zbog takve situacije bila savršen kandidat za rijetki i ekstremno rizični tretman matičnim ćelijama.
Zbog velike stope smrtnosti, procedura se samo nudi pacijentima zaraženim HIV-om koji također imaju rak u odmakloj fazi i koji zahtjeva hitnu intervenciju. Kako bi započeli tretman, ljekari moraju uzeti krv iz pupčane vrpce i koštanu srž od donora s jedinstvenom mutacijom koja ih čini imunim na virus. Ovo se nalazi kod samo 1 posto populacije, uglavnom kod ljudi iz sjeverne Evrope.
Krv iz pupčane vrpce i koštana srž se koriste u "haploidentičnoj transplnataciji" koja ima za cilj borbu protiv HIV-a i raka. Ova krv pomaže u borbi protiv raka na bazi krvi, dok koštana srž osigurava matične ćelije za tijelo poboljšavajući efikasnost liječenja.
Pomenuta pacijentica je podvrgnuta tretmanu prije četiri godine, a ljekari kažu da je njeno tijelo dobro reagovalo te da su zabilježeni pozitivni rezultati nedugo nakon toga. Rak je u remisiji, a prije godinu dana je bila u stanju da prekine tretman protiv HIV-a.
Od tada je svaki test pokazao da nema tragova HIV-a, a ljekari su također uzeli njene ćelije i pokušali ih zaraziti HIV-om u laboratoriju, no nije im uspjelo.
U ovom trenutku se "pacijentica iz New Yorka" može smatrati prvom ženom i četvrtom osobom koja se uspjela izliječiti od HIV-a u historiji. Poznato je da su dvije žene prethodno pobijedile virus prirodnim putem.
Međutim, ljekari ne žure s proslavom pobjede, nego situaciju u kojoj se nalazi pacijentica radije nazivaju "remisijom". Potrebno je da prođe još nekoliko godina prije nego ljekari zvanično mogu proglasiti ženu izlječenom. Ipak, tretman daje više nade i više opcija za budućnost.