Testovi na miševima sa simptomima nalik Parkinsonovoj bolesti pokazuju kako takva terapija ublažava simptome bolesti.
Naučnici kažu da je ova studija koja je objavljena u časopisu Nature Biotechnology, obećavajuća, ali ističu da je istraživanje u ranoj fazi. Moraju provjeriti da li je tretman siguran i mogu li ćelije funkcionirati kao neuroni koji proizvode dopamin, a koji su uništeni u Parkinsonovoj bolesti.
Oboljelima od Parkinsove bolesti nedostaje dopamina, jer su neke od moždanih ćelija koje ga proizvode odumrle. Nije poznato šta uništava ćelije, ali taj gubitak izaziva tremor i poteškoće u kretanju. Ljekari oboljelima propisuju lijekove koji ublažavaju simptome, ali bolest je još uvijek neizlječiva.
Zbog toga naučnici traže način da nadomjeste oštećene neurone transplantacijom novih zdravih neurona u mozak. Međutim, međunarodni tim istraživača koji radi najnovije istraživanje pokušava otkriti mogu li zadatke uništenih neurona preuzeti druge ćelije u mozgu.
Profesor David Dexter rekao je da je potreban dalji razvoj ove tehnike.
"Ako uspiju, ovaj pristup će postati održiva terapija koja bi mogla poboljšati živote ljudi s Parkinsonovom bolesti i u konačnici dovesti do njenog izlječenja", rekao je Dexter.