Najbliža do sada
143

Otkrivena "gladna" crna rupa ne tako daleko od planete Zemlje

I. P.
Ilustracija: ESO
Ilustracija: ESO
Astronomi tvrde da su otkrili crnu rupu na udaljenosti od samo 1.000 svjetlosnih godina od Zemlje, što je praktično "na pragu" naše planete relativno kosmičkim razmjerima.

Crna rupa je pronađena u zvjezdanom sistemu HR 6819 u sazviježđu Teleskop. OVaj sistem vjerovatno čine dvije zvijezde iako sa Zemlje izgleda kao jedna zvijezda, piše BBC.

Naučnici sada tvrde da u sistemu postoji treće tijelo - crna rupa četiri puta teža od našeg Sunca. Također, ova crna rupa je definitivno do sad anajbliža našem domu.

"Nismo mogli opisati ono što vidimo imajući u vidu samo dvije zvijezde. Jedna se kreće periodično u trajanju od 40 godina. Jedini način da objasnimo njeno kretanje pri brzini od 60 kilometara u sekundi, uz težinu od oko pet naših Sunaca, jeste da se u njenoj blizini nalazi još nešto masivno što ne vidimo - crna rupa", rekao je Dietrich Baade, astronom pri Evropskom južnom opservatoriju.

Ovaj zvjezdani sistem zbog toga izgleda neobično - jedna zvijezda i crna rupa kruže jedna oko druge, a druga zvijezda nalazi se na većoj udaljenosti od prva dva tijela.

Crna rupa u ovom sistemu je drukčija od većine u Mliječnom putu. Gotovo potpuno je tamna, dok većina crnih rupa zapravo "sija" i odašilje X-zrake. Također, ova crna rupa "ne jede" svoju zvijezdu kako je to uglavnom slučaj u našoj galaksiji.

"Crna rupa je gladna i zato je tamna", rekao je Baade.