Fotografije iz galerije prikazuju kako je pomračenje Sunca izgledalo posmatrajući iz Sarajeva, Zenice i Maglaja. Oblaci koji su bili na nebu istovremeno su doprinijeli dojmljivim prizorima pomračenja.
Stručnjaci preporučuju da se ovi događaji nikada ne posmatraju direktno, bilo golim okom, dvogledom ili teleskopom.
Ovaj astronomski fenomen dešava se kada se Mjesec u svojoj putanji nađe između Zemlje i Sunca i djelimično ili potpuno blokira sunčevu svjetlost.
"Kada u astronomiji govorimo o pomračenjima, tada u najopštijem slučaju mislimo na zaklanjanje jednog tijela drugim. Ove zanimljive pojave nisu vezane samo za Sunčev sistem, već se dešavaju i u svijetu zvijezda, a u mnogim slučajevima su izvor najraznovrsnijih informacija. Dovoljno je pomenuti pomračujuće dvojne zvijezde, tijesne dvojne sisteme i slično", naveli su iz Astronomskog društva Orion najavljujući događaj.
Djelomično pomračenje od 25. oktobra drugo je po redu ove godine, a posljednje se dogodilo 30. aprila i zahvatilo je jugoistočni Pacifik i južnu Južnu Ameriku.
Prije nego je nauka objasnila kako se događa, za stare narode pomračenje Sunca je bio događaj kojem su pridavana mitološka i religijska svojstva, a često se i proročanski tumačilo kao naznaka lošeg vremena koje dolazi.