Prvi konkretni koraci na obnovi Trebevićke opservatorije mogli bi biti vidljivi 2025. godine
Podsjetimo, Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo je u septembru 2021. godine Odluku o pristupanju projektu obnove i rekonstrukcije Astronomskog opservatorija Trebević.
Prijeratni Astronomski opservatorij Trebević sastoji se od dva objekta i pristupnog platoa. Objekat Zvjezdarnice izgrađen sedamdesetih godina 20. stoljeća dodijeljen je Gradu Sarajevu na korištenje i pokrenute su aktivnosti u smislu analize statičkog stanja, izrade idejnog projekta i glavnog projekta.
Drugi objekat Astronomskog opservatorija je Tvrđava-Bistrik kula na zemljištu čiji je vlasnik Općina Stari Grad.
Tokom 2025. godine, planira se izrada potrebne dokumentacije i izvođenje radova rekonstrukcija objekta Tvrđava-Bistrik kula i to u iznosu od 200.000 KM.
Nakon rekonstrukcije opservatorije, u elaboratu koji je objavljen 2022. godine izrađena je analiza i dodatne koristi od opservatorije na Trebeviću.
Glavne naučno istraživačke aktivnosti koje bi se sprovodile su:
-
Spektroskopija
-
Interferometrija
-
Fotometrija
-
Astrofotografija
-
Astrometrija
Što se tiče ostalih aktivnosti bilo bi zastupljeno:
-
Posmatranje meteora
-
Posmatranje Sunca
-
Astrognozija
-
Otkrivanje i praćenje kometa i asteroida
-
Javna posmatranja
"Astro centar Trebević posjedovao bi tri kupole u kojima bi se nalazili profesionalni teleskopi. Druga kupola Tvrđave Bistrik bi poslužila za lokaciju psoebnih teleskopa namijenjenih posmatranju sunca, kometa, meteora ili jednog astrografa", objasnili su.
Planetarij bi se koristio isključivo u informativno-edukativne svrhe, sa manjom dvoranom i kupolom kapaciteta do 20 posjetilaca. Planetarij bi bio opremljen posebnim digitalnim projektorom te bi se organizovale redovne predstave.