Zbog uvedenih sankcija
7

Roscosmos napušta Međunarodnu svemirsku stanicu

D. B.
Generalni direktor ruske svemirske agencije Roscosmos, Dmitrij Rogozin, potvrdio je da će Rusija napustiti Međunarodnu svemirsku stanicu.

Rogozin je kazao da je Moskva odlučila napustiti ISS zbog ekonomskih sankcija koje su nametnute Rusiji nakon invazije na Ukrajinu. Ovaj potez označava kraj ere globalne saradnje i kulminaciju loših odnosa.

SAD i Rusija su već napravile planove za budućnost koji ne uključuju zastarjeli ISS, a Rusi su ranije jasno poručili da namjeravaju nastaviti svoje svemirske operacije bez saradnje s Amerikancima.

Ruske novinske agencije Tass i RIA Novosti su saopćile da je Rogozinova izjava ujedno i zvanična odluka.

"Odluka je već donesena i nismo obavezni o tome pričati javno. Samo mogu jedno reći, u skladu s našim obavezama, obavijestit ćemo naše partnere o prekidu našeg rada na ISS-u najavom godinu dana ranije", kazao je Rogozin.

Nedugo nakon početka napada Rusije na Ukrajinu kada su SAD i globalne sile uvele sankcije Rusima, Rogozin je rekao da bi Amerikanci mogli obavljati lansiranja u svemir pomoću "metli" jer se više ne mogu oslanjati na ruske rakete Soyuz. On je osudio sankcije Zapada te je najavio prekid saradnje sa američkom svemirskom agencijom NASA i Evropskom svemirskom agencijom ESA.

Američki milijarder i vizioner Elon Musk je rekao da bi njegova kompanija SpaceX mogla pomoći da ISS ostane operativan.

Najava Roscosmosa označava kraj naučne saradnje Moskve i Washingtona koje je bila uspješna. Na ISS-u su od 1998. godine sarađivale Rusija, SAD, Kanada, Japan i ESA.

Rusi su prošle godine najavili planove za svoju svemirsku stanicu koja bi trebala biti operativna od 2025. godine. S druge strane, Amerikanci namjeravaju koristiti ISS do 2030. godine, ali zastarjelost njenog hardvera znači da se ipak bliži svom kraju te da će u konačnici dočekati svoj kraj kontrolisanim ulaskom u atmosferu Zemlje iznad jednog od okeana. SAD planiraju saradnju s kompanijama Blue Origin, Lockheed Martin i drugim kako bi se ostvarili planovi lansiranja privatnih svemirskih stanica u orbitu.