![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_230307061.jpg?v=1)
Rover Curiosity, koji je američka svemirska agencija NASA poslala na Mars, svjedočio je spektakularnom prizoru sumraka na Marsu. Dok je sunce zalazilo iza horizonta, blistave zrake su se širile u svim smjerovima prema atmosferskoj pozadini očaravajućih oblaka. Ovaj vanzemaljski fenomen snimljen je prvi put otkako je Curiosity stigao na Crvenu planetu te tako ponudio uvid u nešto zaista izuzetno.
Kako navodi NASA, uz pomoć njenog "neustrašivog" rovera naučnici su dobili uvid u misteriozno sumračno nebo Marsa. Ovi noćni oblaci se čine mnogo višim od uobičajenih koji su dosad uočeni. Njihov sastav sugeriše da su sačinjeni od suhog leda, što ukazuje na temperature daleko ispod onih koje vladaju bliže tlu.
Istraživanje ovih noćnih formacija moglo bi pružiti ključne informacije o vremenskim obrascima na Marsu te pomoći naučnicima da otkriju detalje o rasponu atmosferskih temperatura i vjetrovima koji oblikuju jedinstvenu klimu ovog dalekog svijeta.
Curiosity koristi svoje crno - bijele navigacijske kamere i kameru na jarbolu kako bi izbliza "pogledao" marsovske oblake. Obavljeno od januara 2021. godine do sredine marta, ovo istraživanje je pruža jedinstven uvid u to kako čestice oblaka vremenom rastu.
Neki oblaci su 27. januara stvorili "preljevni prikaz" sličan dugi, toliko lijep da je izgledao kao pernata krila.
Atmosferski naučnik Mark Lemon je kazao da "prelijevanje" znači da su veličine čestica oblaka slične susjednim. Istražujući ove tranzicije boja vidljiva je promjena veličine čestice. Ovo pokazuje kako se oblak razvija i kako njegove čestice vremenom mijenjaju veličinu.
Curiosity je snimio suncem "okupano" nebo te je zabilježio pogled na "rasplesane oblake" i blistave zrake. Nakon spajanja 28 fotografija sa svog putovanja, rover je na Zemlju poslao fotografiju koja izgleda kao ručno rađena slika sa sjajnim dijelovima koji su svjetlucali na pozadini neba.