Sve bliže cilju
38

SpaceX četvrti put lansirao raketu Starship, Musk izuzetno zadovoljan

D. B.
Kompanija SpaceX je danas iz svoje baze u Boca Chici u Teksasu obavila četvrti testni let rakete Starship.

Riječ je o najvećoj raketi na svijetu visokoj 122 metra, koja je poletjela četvrti puit. SpaceX je imao dva glavna cilja, spustiti booster prve faze poznat kao Super Heavy i obaviti "meko" spuštanje u Meksički zaljev, a drugi se odnosio na kontrolisani povratak gornje faze pod nazivom Starship Ship visoke 50 metara u atmosferu. Obje faze su završile u vodi kako je i planirano.

Nedugo nakon polijetanja jedan od 33 Raptor motora se ugasio, no to nije utjecalo na njen, baš kao što je i zamišljeno prilikom dizajna. Faza odvajanja Shipa i boostera je bila uspješna te se aktiviralo svih njegovih šest motora. Nakon toga se booster spustio u Meksički zaljev te je lebdio iznad vode. Bio je to značajan korak naprijed u odnosu na prethodni test kada je booster uništen tokom leta. Pomenuto lebdenje prethodi budućim slijetanjima na tlo, kada će booster lebdjeti ispred svog lansirnog tornja, gdje će ga uhvatiti velike "ruke".

Starship Ship je uspio sletjeti uprkos tome što je jedno njegovo krilce oštećeno tokom spuštanja. Kamere su prikazale kako toplotni štit krilca gori, nakon čega su krhotine prekrile kameru, a potom su pukla njena sočiva. Ipak, kamera se ponovo uključila nakon nekoliko gubitaka signala, što su bili dokaz da je Starship živ. Pri slijetanju se Ship okrenuo kako bi obavio planirano slijetanje s radom motora.

Osnivač i direktor kompanije SpaceX Elon Musk je bio izuzetno zadovoljan te je uspjeh potvrdio putem društvene mreže X.

Starship se smatra revolucijom u svemirskim letovima te bi trebao omogućiti uspostavljanje ljudskih baza na Mjesecu i Marsu. Fokus je svakako na Marsu, a sljedeća generacija Raptor motora, 33 za Super Heavy i šest za Ship, koriste tekući kisik i tekući metan kao gorivo, koji se mogu dobiti i na Crvenoj planeti.

Američka svemirska agencija NASA je izabrala Starship za svoj prvi lander, koji će spustiti posadu na Mjesec u okviru programa Artemis. Jedan od ciljeva i uspostavljanje istraživačke baze na južnom lunarnom polu bogatom ledom do kraja 2020-tih. Starship bi trebao odvesti NASA-ine astronaute na Mjesec prvi put u septembru 2026. godine u okviru misije Artemis 3. Ipak, ispred Starshipa je još mnogo testova prije nego bude spreman za tu veliku misiju, iako je na dobrom putu i konstantno napreduje.