Inženjeri su obavili "statičko paljenje", odnosno, simultano su aktivirali 31 od 33 motora u bazi donjeg segmenta rakete. Motori su bili aktivni svega nekoliko sekundi, a sve je bilo fiksirano kako ne bi bilo pokreta.
Kada napokon bude lansiran, Starship će zvanično postati najveći i najsnažniji operativni raketni sistem u historiji. To bi se moglo dogoditi u narednim sedmicama pod uslovom da su u SpaceX-u zadovoljni tek najnovijim testom.
"Statičko paljenje" je obavljeno u SpaceX-ovom postrojenju za istraživanje i razvoju u Boca Chici na granici Teksasa i Meksika.
Osnivač i direktor kompanije Elon Musk je rekao da je tim isključio jedan motor prije testa, dok je drugi samostalno prestao s radom, a to znači da je zapravo radio ukupno 31 motor. Ipak, on je istakao da je to dovoljno da raketa stigne u orbitu.
Ono što je kroz historiju bilo najbliže Starshipu je sovjetska raketa N1 s kraja šezdesetih godina, koja je razvijena kako bi kosmonauti putovali na Mjesec. Imala je 30 motora poredana u dva prstena, no ova raketa je bila neuspješna u sva četiri pokušaja tako da se od nje odustalo.
SpaceX-ov Super Heavy booster je sačinjen od 33 moderna raketna motora koji bi trebali stvoriti oko 70 posto više potiska na lansirnoj rampi u odnosu na N1.
Čak i ogromna raketa američke svemirske agencije NASA-e pod nazivom Space Launch System (SLS), koja je prvi put letjela u novembru, inferiorna je u odnosu na Starship.
Musk ima velika očekivanja od svog sistema, jer će igrati važnu ulogu u programu Artemis, čiji je cilj povratak astronauta na Mjesec. Međutim, Musk je fokusiran i na Mars.
Starship će donijeti revoluciju jer je dizajniran da se koristi više puta. Oba njegova dijela, Super Heavy booster i letjelica na vrhu, vraćat će se na Zemlju i ponovo koristiti.
Sada slijedi detaljna analiza testiranja, a orbitalni test bi se mogao obaviti krajem februara ili u martu.