Devijantno ili normalno
3

Srednjoškolci koji razmjenjuju eksplicitne sadržaje putem mobitela su depresivniji

Dž. P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Novo istraživanje pokazuje da je razmjenjivanje seksualno eksplicitnih sadržaja putem mobitela u adolescenciji povezano sa simptomima anksioznosti, stresa i depresije.

Taj dokaz dolazi iz studije objavljene u časopisu The Journal of Psychology: Interdisciplinary and Applied. Studija je otkrila treba li to promatrati kao devijantno ponašanje ili kao zdrav izraz intimnosti u adolescenciji, piše Psypost.org.

"Elektronski mediji, internet i mobilni uređaji postali su važni i često korišteni resursi među mladima. U vremenu brzog razvoja tehnologije razvijaju se relativno nova ponašanja mladih. Jedan od novih obrazaca ponašanja koji zahtijeva dublje razumijevanje je razmjenjivanje seksualno eksplicitnih sadržaja", objasnila je autorica studije Arta Dodaj, asistentica na Univerzitetu u Zadru u Hrvatskoj.

Istraživači su iz sedam škola u Bosni i Hercegovini angažovali 359 srednjoškolaca u dobi od 15 do 17 godina. Oni su na početku studije ispunjavali upitnik o seksualnom ponašanju, depresiji i stresu i opet nakon jednogodišnjeg praćenja.

Postotak učenika koji šalju seksualno eksplicitne sadržaje bio je oko 31%, a godinu kasnije 32%. Postotak adolescenata koji su primali takve sadržaje bio je oko 63% u početnoj fazi i 64% tokom jednogodišnjeg praćenja. I na početku i kasnije dječaci su više prijavljivali slanje seksualno eksplicitnog sadržaja nego djevojčice.

Kad je riječ o primanju sadržaja, razlike su ustanovljene tek u vrijeme praćenja, kada su djevojčice imale veću vjerovatnoću da će primiti takve sadržaje od dječaka. Dječaci su također takve sadržaje više razmjenjivali nego djevojčice tokom konzumacije alkohola i to 29% u početku i 27% nakon godine praćenja. Samo oko 6% djevojčica prijavilo je da je tokom konzumiranja alkohola razmjenjivalo takve sadržaje, a 9% tokom praćenja.

Općenito, učenici koji su se bavili tim imali su više simptoma depresije, tjeskobe i stresa. Međutim, rezultati su se razlikovali u početnoj fazi i praćenju. U početnoj studiji stres je prethodio slanju takvih sadržaja, dok je u nastavku praćenja, depresija prethodila i slanju i primanju seksualno eksplicitnih sadržaja.

U ranijoj adolescenciji stres može imati jači utjecaj na seksualno ponašanje, dok u kasnoj adolescenciji depresija može biti jači faktor rizika.

Istraživači zaključuju da, iako mnogi mladi ljudi šalju i primaju takve sadržaje, i to može spadati u područje normalnog ponašanja, ali ono je ipak povezano s određenim mentalnim problemima.