Proces fuzije
40

Šta sadrži i kako se proizvodi mala dijamantska kapsula za beskonačni izvor energije

B. R.
Dijamantska kapsula (Foto: Lawrence Livermore National Laboratory)
Dijamantska kapsula (Foto: Lawrence Livermore National Laboratory)
Naučnici nacionalnog instituta u Kaliforniji su u decembru prošle godine napravili veliki iskorak ka realizaciji cilja da se struja proizvodi iz energije Sunca, što bi bio beskonačni izvor energije.
Laser sa 192 zrake usmjerili su ka cilindru u kojem je bila dijamantska kapsula napunjena gorivom. U takvim okolnostima je nastala visoka temperatura i uzrokovana je fuzija - reakcija koja pokreće Sunce.

Spomenuti institut je ranije provodio ovakve eksperimente, ali je ovog puta energija, koja je uzrokovana reakcijom, bila veća od snage lasera koji je korišten za njeno stvaranje. Naučnici su to decenijama pokušavali i nadaju se da će jednog dana biti izgrađena elektrana u kojoj će se fuzijom proizvoditi struja, bez emisije ugljika. No, to je još daleko, potrebno je mnogo raditi na razvoju tehnologije.

Jedna od ključnih komponenti kalifornijskog instituta je sintetička dijamantska kapsula koja je veličine zrna bibera i koja sadrži gorivo. Svojstva te kapsule su ključna za uspješno eksperimentisanje s fuzijom.

Kapsula mora biti savršeno glatka i ne smije sadržavati ništa što bi moglo ugroziti fuziju. Nije napravljena u Kaliforniji, već je rezultat dugogodišnjeg rada kompanije Diamond Materials čije je sjedište u njemačkom Freiburgu.

Direktor ove kompanije Cristoph Wild je istakao da je vrlo zahtjevna izrada kapsule. Proizvodi je tim od 25 osoba, i to kroz proces koji je zove hemijsko taloženje pare. Potrebna su dva mjeseca da bi se napravila serija od 20 do 40 kapsula.

Kapsula se pravi mukotrpnim naslaganjem sitnih dijamantskih kristala oko jezgre od silicij-karbida i poliranjem. Poliranje mora biti savršeno, jer je ranije mikroskopskim posmatranjem utvrđeno da je površina bila neravna.

Silikonsko jezgro kapsule se uklanja, a potom se kapsula ispuni deuterijom i tricijom - materijama koje potiču reakciju fuzije. Oko deuterija i tricija je sloj od zlata i osiromašenog urana. Treći sloj kapsule je napravljen od aluminija koji se koristi za njeno hlađenje prije reakcije.

Još jedan ključan element je optika. S obzirom na to da se koristi najmoćniji laser na svijetu, optičke komponente se oštete svaki put kada se uređaj koristi. Kalifornijski institut od početka 70-ih godina sarađuje s proizvođačima optike, kao što su Zygo Corporation i SCHOTT.

Nakon uspješnog eksperimenta u decembru prošle godine, sljedeći izazov je poboljšanje tehnologije kako bi se reakcija, fuzija ponovila i kako bi bila bolja. Mike Farrell, potpredsjednik energetske kompanije General Atomics koja je angažovana na ovom projektu, ukazao je da bi se u sljedećih 40 godina moglo desiti ono za šta se smatralo da je nedostižno.

Širom svijeta se pokušava izgraditi funkcionalna fuzijska elektrana, a pri tome se koriste različiti pristupi. Za to su potrebne godine i milijarde dolara, piše BBC.