Otkriće fosila malog dinosaura savršeno sklupčanog u jajetu moglo bi pomoći u shvatanju poveznice između dinosaura i ptica.
"Kosti beba dinosaura male su i krhke te se tako vrlo rijetko fosiliziraju - ovo je zbilja rijetko. To je nevjerovatan primjerak. Radim na ovome već 25 godina i još nisam vidjela nešto slično", rekla je Darla Zelenitsky, vanredna profesorica na Odjelu za geoznanost Sveučilišta u Calgaryju.
Welcome 'Baby Yingliang'! An oviraptorosaur embryo lying inside an egg. This little dinosaur has a bird-like prehatching posture! In the team with @LidaXing1982, @SteveBrusatte and colleagues. Open access in @iScience_CP, https://t.co/6fM0UAuLui pic.twitter.com/GbS9UiO1iN
— Fion Ma (@FionMaWS) December 21, 2021
Jaje je dugačko oko 17 centimetara, a dužina dinosaura, koji je bio sklupčan u jajetu, procijenjena je na 27 centimetara. Znanstvenici vjeruju da je puna odrasla veličina tog dinosaura od 2 do 3 metra.
Znanstvenici iz Kine, Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade proučavali su položaje Baby Yinglianga, kako je nazvan fosil, i drugih prethodno pronađenih embrija oviraptora. Zaključili su da su se dinosauri kretali i mijenjali poze prije nego što su se izlegli na način sličan ptićima.