U Velikoj Britaniji prvi put otvoreno više od 100 pisama koja su poslana prije 265 godina
Više od stotinu pisama upućenih članovima posade francuskog bojnog broda Galatea u davnim 1757. i 1758. godini prvi su put otvorena u Britaniji. Nikada nisu stigli do adresata jer ih je zaplijenila britanska mornarica. 265 godina kasnije, slučajno ih je u Britanskom nacionalnom arhivu pronašao istraživač s Cambridgea Renaud Morieux.
"Pogledao sam u kutiju samo iz znatiželje i pronašao ih. Pisma su bila u tri hrpe vezana trakom, bila su zapečaćena. Shvatio sam da sam prva osoba koja je pročitala ove vrlo osobne poruke otkako su napisane. Njihovi primatelji nisu dobili tu priliku. Bilo je vrlo emotivno", kazao je Morieux.
Over 100 18th-century letters to a French warship's crew have been opened and read for the first time after they were discovered in Britain's National Archives. They were sent to England after Galetée was captured in 1758, but not forwarded to the POWs https://t.co/IC5iKePsAa
— History First (@history1st) November 7, 2023
Galatee je preplovio preko mora do Quebeca, ali je na putu pao u ruke Britanaca. Francuske su vlasti stoga odlučile poslati pisma u Englesku, nadajući se da će ipak stići do adresata, no tamo su predana mornarici i više od četvrt milenijuma ležala su zaboravljena u ladicama.
Morieux je tražio imena i pozadinu svih 181 člana posade francuskog broda i spojio adresate s piscima. Među onima koji su uzalud čekali vijesti o svojim najmilijima bio je i natporučnik Louis Chambrelan.
"Mogao bih ti pisati cijelu noć. Ja sam tvoja uvijek vjerna žena. Laku noć, dragi moj prijatelju. Ponoć je. Mislim da je vrijeme za odmor", napisala mu je supruga Marie Dubosc.
Nikada se više nisu vidjeli. Ona je umrla sljedeće godine, a on se nekoliko godina kasnije vratio u Francusku i ponovno oženio, sažeo je Morieuxova saznanja BBC.
"Jedva čekam da te opet držim u naručju", napisala je supruga pomorca Anne Le Cerf svom suprugu Jeanu Topsentu.
Koristila je riječi koje bi mogle značiti zagrljaj ili poljubac. Nikad ih nije pročitao.
"Ova pisma govore o univerzalnim ljudskim iskustvima i nisu jedinstvena za Francusku ili 18. stoljeće. Otkrivaju kako se svi nosimo s velikim životnim izazovima. Kada smo razdvojeni od naših voljenih zbog događaja koji su izvan naše kontrole, poput pandemija ili ratova, moramo dati sve od sebe da ostanemo u kontaktu, da umirimo jedni druge, da se brinemo našeg bližnjeg i održati strast živom", rekao je Morieux.
Pisma su napisana tokom Sedmogodišnjeg rata, u kojem su se Francuska i Velika Britanija borile na morima za kolonijalne posjede i prevlast u pomorskoj trgovini. Završio je Pariškim sporazumom, koji je konačno učvrstio britansku kolonijalnu prevlast i označio pad Francuske.