Religijska dimenzija
16

Vandali u Australiji uništili pećinske crteže stare 22.000 godina

F. H.
Foto: Screenshoot / Youtube
Foto: Screenshoot / Youtube
U ravnom, sušnom dijelu južne Australije, špilja Koonalda dom je umjetnosti koja datira od prije 22 000 godina sveto mjesto za autohtoni narod Mirning i otkriće koje je preobrazilo naučno razumijevanje povijesti.

Ta zaštićena špilja i njezina umjetnost sada su vandalizirani grafitima, što je teško pogodilo autohtonu zajednicu Mirning dok vlasti traže krivce.

"Ranije ove godine otkriveno je da se špilji protuzakonito pristupilo i da je dio delikatnih žljebova prstiju vandaliziran, s oštećenjima izgrebanim preko njih u rub špilje", rekao je glasnogovornik vlade u izjavi za CNN.

Žljebovi su utori iscrtani prstima ljudi iz ledenog doba po mekim vapnenačkim zidovima špilje.

"Vandalizam u špilji Koonalda je šokantan i srceparajući. Špilja Koonalda je od velike važnosti za ljude Mirninga, a njezini deseci hiljada godina historije pokazuju neke od najranijih dokaza aboridžinske života u tom dijelu zemlje", rekao je glasnogovornik.

Vandale nisu spriječile ograde u špiljama, tako da vlada države Južne Australije sada razmatra postavljanje sigurnosnih kamera i konzultirala je domorodačke vođe "tokom posljednjih mjeseci" o tome kako bolje zaštititi mjesto, dodao je glasnogovornik.

Međutim, Bunna Lawrie, viši starješina Mirninga i čuvar Koonalde, rekao je da nije čuo za vandalizam sve dok lokalni mediji nisu izvijestili o tome ove sedmice.

"Mi smo tradicionalni čuvari Koonalde i tražimo da se to poštuje i da se konzultiraju naše starješine Mirninga", rekao je u izjavi.

Incident je frustrirao Mirninge, koji kažu da njihovi prijašnji ponovljeni zahtjevi za većom sigurnošću nisu uslišeni. Kao sveto mjesto, zatvoreno je za javnost i dostupno samo nekolicini muških starijih u zajednici, navodi se u saopćenju skupine. Osim duhovnog značaja špilje, ograničenja su i radi zaštite delikatne umjetnosti od koje su neke urezane u pod špilje. Unatoč zakonskoj zaštiti, grupa je rekla da još uvijek prima zahtjeve za dopuštanje javnog pristupa Koonaldi.

"Protivili smo se otvaranju našeg svetog mjesta, jer bi to prekršilo protokole koji su toliko dugo štitili Koonaldu. Od 2018. godine tražimo podršku da osiguramo ulaz kao prioritet i da ponudimo odgovarajuće oznake Mirninga. Ova podrška se nije dogodila ”, stoji u saopćenju.

"Umjesto toga, proteklih je godina došlo do štete koja uključuje urušavanje ulaza u špilju, nakon pristupnih radova o kojima nismo bili konzultirani i nisu odobreni."

Dodano je da je Koonalda, kao mjesto koje je predstavljalo poveznicu s precima Mirninga i domovinom, "više od samog dragocjenog umjetničkog djela, to je duboko u našoj krvi i identitetu."

Desetljećima su australski naučnici vjerovali da su autohtoni narodi se doselili tek prije nekih 8.000 godina. Špilja Koonalda bila je prvo mjesto u Australiji s autohtonom umjetnošću na stijenama koja se može datirati 22.000 godina unatrag, što je promijenilo razumijevanje naučne zajednice o australskoj historiji.

"Otkriće je izazvalo senzaciju i zauvijek promijenilo tada prihvaćene predstave o tome gdje, kada i kako su Aboridžini živjeli na australskom kontinentu", rekao je Greg Hunt, tadašnji ministar okoliša 2014. godine kada je Koonalda proglašena mjestom na popisu nacionalne baštine.

Datiranje pećinske umjetnosti procijenjeno je na temelju arheoloških ostataka i tragova prstiju, a zatim je potvrđeno korištenjem radiokarbonske tehnologije, prema Državnom odjelu za klimatske promjene, energiju, okolinu i vodu.

Osim žljebova prstiju, špilja je imala i drugu vrstu crteža na stijenama, s linijama urezanim u tvrđe vapnenačke dijelove oštrim alatom. Na zidovima se nalaze uzorci vodoravnih i okomitih linija izrezanih u obliku slova V, navodi vladina stranica.

Špilju i njezinu umjetnost nadgledaju i štite starješine Mirninga generacijama, navodi se u izjavi Mirninga.

"Svi naši stariji su shrvani, šokirani i povrijeđeni nedavnim skrnavljenjem ovog mjesta", rekao je Lawrie. "Žalujemo za našim svetim mjestom. Koonalda je poput našeg pretka. Naš je predak ostavio svoj duh u zidu, priče, pjesme," prenosi CNN.